Partnerzy serwisu:
ecommerce

InPost zawiesza usługę Paczka w weekend z powodu szalejących w Polsce wichur

Rafał Chabasiński
20.02.2022
InPost zawiesza usługę Paczka w weekend z powodu szalejących w Polsce wichur

Ledwie przez Polskę przetoczył się jeden orkan a tu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już ostrzega przed kolejnym. W tej sytuacji przebywanie bez potrzeby na zewnątrz nie wydaje się najlepszym pomysłem. Właśnie dlatego InPost zawiesza usługę „Paczka w weekend”, w trosce o dobro swoich kurierów. Poprzewracane paczkomaty również mogą mieć z taką decyzją coś wspólnego.

Orkan Eunice sieje spustoszenie w całej Polsce. Przewrócił także kilka paczkomatów

Prezes InPost Rafał Brzoska poinformował na swoim profilu w serwisie LinkedIn, że jego firma zawiesza usługę „Paczka w Weekend”. Powodem takiej decyzji są szalejące nad Polską wichury i troska o dobro kurierów, którzy musieliby roznosić paczki w pogodę autentycznie niebezpieczną dla ich życia.

Jutro musimy jeszcze bardziej uważać na silny wiatr i niestety zawieszamy usługę Paczka w weekend by nasi kurierzy nie musieli pracować w najbliższe dwa dni. Nie pobierzemy żadnych opłat za już nadane paczki z dostawa weekendową. Przepraszamy i prosimy by odbierać przesyłki albo dziś albo w niedziele, a w sobotę nie wychodźcie z domku. Dziękujemy

Mowa przede wszystkim o orkanie Eunice, który sieje obecnie spustoszenie w Europie. W nocy z piątku na sobotę przyniósł także szereg zniszczeń w naszym kraju. Wiatr zrywał dachy, przewracał drzewa, uszkadzał samochody. W całym kraju Państwowa Straż Pożarna odnotowała ok. 8 tysięcy interwencji. Są także ofiary śmiertelne. Warto także wspomnieć, że w Internecie można bez trudu natknąć się na informacje o przewróconych paczkomatach.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na sobotę 19 lutego cały czas przewidują silny wiatr w porywach osiągający nawet 120 km/h. Ostrzeżenia najwyższego trzeciego stopnia wciąż obowiązują w północno-zachodnich województwach. Z czasem wichura ma zelżeć. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują praktycznie w całej Polsce.

InPost zawiesza usługę „Paczka w weekend” w trosce o zdrowie i życie swoich kurierów. Firma wcześniej wykazała także troskę o odbiorców przesyłek

W tej sytuacji nikogo nie powinno dziwić, że InPost zwiesza usługę „Paczka w weekend”. Szalejący nad Polską orkan praktycznie uniemożliwia jej realizowanie. I to nawet zakładając, że uszkodzenia paczkomatów to raptem pojedyncze przypadku. Prezes firmy zapewnił przy tym, że InPost dołoży wszelkich starań, by zamówione paczki dotarły do klientów w poniedziałek z samego rana. Z punktu widzenia klientów ważne jest to, że operator nie będzie pobierał opłat za już nadane paczki.

Należy przy tym przypomnieć, że już wcześniej InPost dostosowywał swoją ofertę do sytuacji pogodowej. Klienci firmy otrzymali komunikaty o wydłużeniu czasu na odbiór przesyłek w paczkomatach. Wówczas chodziło o Dudleya, czyli poprzedni orkan przetaczający się przez nasz kraj między środą a czwartkiem.

Alert RCB? Spokojnie, paczka zaczeka. Zostań w domu, a jeśli musisz wyjść na zewnątrz – uważaj na porywisty wiatr. Przedłużamy czas na odbiór Twojej paczki o dodatkowe 48 h. Odbierz ją, kiedy pogoda się poprawi

Co ciekawe, sam sposób funkcjonowania paczkomatów w weekend był odpowiedzią na epidemię koronawirusa. Chodziło wówczas o maksymalne ograniczenie kontaktu pomiędzy odbiorcą a kurierem. W międzyczasie podejście Polaków do epidemii uległo znaczącej zmianie. Sama usługa „Paczka w weekend” wciąż jednak cieszy się zainteresowaniem, z którego chętnie korzysta także branża ecommerce.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że mierzymy się w Europie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi coraz częściej. Można się więc spodziewać, że rozwiązania wypracowane przez InPost teraz, znajdą zastosowanie w przyszłości. Eunice z całą pewnością nie będzie ostatnim orkanem w Polsce. Możliwe zresztą, że nie będzie ostatnią tego typu wichurą w tym roku.