Jak kupić tanie bilety lotnicze? Ktoś, kto chce zaoszczędzić na podróżach, powinien o tym pamiętać

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (24)
Jak kupić tanie bilety lotnicze? Ktoś, kto chce zaoszczędzić na podróżach, powinien o tym pamiętać

Tanie bilety lotnicze to coś, czego często poszukują zarówno osoby kochające podróże jak i te, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwiedzaniem kolejnych krajów. O ile jednak bilety do np. Londynu czy Brukseli można uznać za stosunkowo tanie (zwłaszcza, jeśli podróżujemy np. Ryanairem czy Wizz Airem), to upolowanie tanich biletów w dalsze rejony świata może się już okazać problematyczne, zwłaszcza dla osób, które nie wiedzą, czym się sugerować. Jak kupić tanie bilety lotnicze, w jaki sposób ich szukać i na co uważać?

Jak kupić tanie bilety lotnicze? Coraz więcej Polaków woli podróżować na własną rękę

Do niedawna królowały wycieczki z biurami podróży. Obecnie coraz więcej Polaków, zwłaszcza tych z młodszego pokolenia, woli odbywać podróże na własną rękę. Na ogół jednak nie dysponują zbyt dużym budżetem – zależy im wyłącznie na tym, by jak najwięcej przeżyć i doświadczyć, nawet kosztem mniej komfortowych warunków.

Część osób wybiera podróże po Europie, część pragnie polecieć w bardziej egzotyczne miejsca. Im dalej – tym zazwyczaj drożej. Nierzadko to właśnie bilety lotnicze stanowią jeden z dwóch największych wydatków podczas całej podróży (a czasem nawet przewyższają koszt noclegu). Jak kupić tanie bilety lotnicze? Na jakich serwisach szukać i na co jeszcze zwracać uwagę?

Wyszukiwarki lotów i portale podróżnicze jako źródło najbardziej aktualnych informacji

Do porównywania cen lotów i wyszukiwania najtańszych biletów przydadzą się zwłaszcza dwie wyszukiwarki – Skyscanner i Kayak. W obu przypadkach możemy porównać ceny biletów w różnych terminach. Podczas poszukiwania najtańszych biletów warto zaznaczyć jako miejsce wylotu wszystkie lotniska w Polsce. Dzięki temu może się okazać, że bilety w to samo miejsce w tym samym terminie będą znacznie tańsze z innej miejscowości w Polsce niż ta, która jest najbliższa podróżującym. Czasem jednak różnica w cenie biletów lotniczych jest na tyle duża, że warto dojechać nawet do znacznie dalej położonego miasta.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna planować swoją podróż, może zaznaczyć opcję wyszukania lotów w najtańszym miesiącu. Wyszukiwarka lotów automatycznie wskaże miesiąc, w którym średnie ceny biletów do danego miejsca są najniższe.

Oczywiście wyszukiwarki lotów to tylko jeden sposób na znalezienie lotów w najniższych cenach. O atrakcyjnych promocjach i podróżniczych okazjach poinformują nas również takie portale jak chociażby Fly4free czy znany – zwłaszcza w social mediach – portal Wakacyjni Piraci. Zresztą serwisów zajmujących się wyszukiwaniem najkorzystniejszych ofert (łącznie np. z noclegami i wypożyczeniem samochodu) przybywa z miesiąca na miesiąc, dzięki czemu każdy amator tanich podróży znajdzie coś dla siebie.

Abonamenty pomogą obniżyć cenę biletu lotniczego

Jak kupić tanie bilety lotnicze? Odpowiedzią na to pytanie może być stwierdzenie: wykup najpierw odpowiednią usługę. Najbardziej rozpoznawalną usługą w tym zakresie jest chyba Wizz Discount Club, czyli usługa oferowana przez linię lotniczą Wizz Air. Jest to rodzaj abonamentu pozwalającego obniżyć cenę biletów. Warto jednak pamiętać, że opłaca się on raczej tym osobom, które naprawdę sporo podróżują (i to oczywiście na trasach obsługiwanych przez Wizz Aira). Na terenie Europy jeszcze kilka linii oferuje podobne usługi, jednak ich ceny są zazwyczaj wysokie, a sama oferta jest kierowana do osób wykonujących częste loty biznesowe.

Szukaj tanich lotów w tygodniu – nigdy w weekend. Przy okazji, możesz szukać w trybie incognito

Ciekawe jest to, że ceny lotów sprawdzane w weekend często są wyższe niż te podawane podczas wyszukiwania lotów w trakcie tygodnia. Odpowiedź jest prosta. Przewoźnicy doskonale wiedzą, kiedy ludzie mają najwięcej czasu na szukanie tanich lotów. I skwapliwie to wykorzystują. Z tego względu, na wszelki wypadek, lepiej szukać tanich lotów od poniedziałku do piątku.

Niektórzy uważają ponadto, że najlepiej szukać lotów w trybie incognito. Wszystko po to, by system nie był w stanie wykryć, czy dany użytkownik szukał już podobnych lotów. Zdaniem części miłośników podróży wyszukiwarki mogą wtedy podawać zawyżone ceny.

Ważna zasada: jeśli chcesz kupić naprawdę tanie bilety lotnicze, to musisz dostosować swój urlop do terminów najtańszych podróży

Podczas poszukiwania najtańszych biletów lotniczych warto mieć na uwadze fakt, że to my musimy dostosować się do najtańszych terminów, a nie na odwrót. Rezerwowanie urlopu metodą „na chybił trafił”, a następnie szukanie biletów lotniczych najczęściej kończy się kupnem biletów po zawyżonej cenie (chyba, że ktoś zdecyduje się jednak na podróż z biurem podróży i wyjazd last minute). Warto o tym pamiętać i rozmawiać ze swoim przełożonym o urlopie dopiero po wypatrzeniu wyjątkowo korzystnej oferty.

Chyba nikomu nie trzeba też mówić, że jak ktoś wybiera się w popularne miejsce, to kupić tanie bilety lotnicze można raczej w tzw. niskim sezonie – to najlepsza pora dla podróżników, którzy chcą wydać jak najmniej na wyjazd.

Cena biletu może wzrosnąć, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe opcje

Jeśli komuś zależy na naprawdę tanich biletach, powinien zrezygnować z takich opcji jak chociażby pierwszeństwo wejścia na pokład. Warto też zastanowić się, jak rozwiązać kwestię bagażu podręcznego i ew. bagażu rejestrowanego. W tym wypadku należy zawsze przeanalizować, czy znaczne zmniejszenie bagażu i mniejsza opłata faktycznie okaże się lepszym rozwiązaniem.

Czasem tani bilet to nie wszystko

Jest też druga strona medalu, jeśli chodzi o tanie bilety lotnicze. Nierzadko daty, w których można kupić bilety w obie strony po najatrakcyjniejszej cenie, są odległe. Przykładowo – ktoś planował polecieć do Stanów Zjednoczonych  i spędzić w tym kraju tydzień, ale najbardziej „opłacalna” oferta, jeśli chodzi o bilety lotnicze, zakłada dwutygodniowy pobyt na miejscu. Warto mieć na uwadze zatem to, że w niektórych sytuacjach może mniej zapłacimy za bilety, ale za to znacznie więcej wydamy na nocleg.

Podobnie jest w kwestii wyboru lotnisk docelowych. Zazwyczaj im lotnisko znajduje się bliżej centrum danego miasta, tym droższe są bilety lotnicze. Czasami jednak i tak ich zakup okazuje się bardziej opłacalny ze względu na wysokie koszty dojazdu z odległego lotniska.