Jak się ma zachować kierowca podczas kontroli drogowej? Od dziś obowiązuje instrukcja MSWiA

Moto Prawo Dołącz do dyskusji (67)
Jak się ma zachować kierowca podczas kontroli drogowej? Od dziś obowiązuje instrukcja MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało instrukcję, jak ma się zachować kierowca podczas kontroli drogowej. Obowiązuje od dziś, czyli od 9 lutego 2022 roku. Dowiadujemy się z niej czy wyjść z auta, czy w nim pozostać? Jakie światła włączyć? Co zrobić z rękami? Te zasady dotyczą kierujących wszystkimi pojazdami silnikowymi i motorowerami.

Jak ma się zachować kierowca podczas kontroli drogowej?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że nie ma swobody zachowania podczas kontroli drogowej. Zasady określa rozporządzenie ministra MSWiA. To, że trzeba się zatrzymać na polecenie drogówki jest oczywiste. Po zatrzymaniu samochodu trzymamy ręce na kierownicy. Nie wychodzimy z samochodu. Czekamy aż podejdzie policjant. Może kazać wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Wyjść z samochodu lub zejść z motoroweru kierowca może wtedy, gdy zezwoli na to kontrolujący go policjant. To samo dotyczy pasażera. Kierowca musi też umożliwić identyfikację samochodu czy innego pojazdu, „w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika lub innych miejsc w pojeździe”.

W rozporządzeniu minister MSWiA określił też, kto może zatrzymać nas do kontroli drogowej, poza policją. Mogą to być umundurowani strażnicy miejscy. Umundurowani strażnicy leśni. Funkcjonariuszy Straży Parku oraz osoby działające w imieniu zarządcy drogi.

Mandat i punkty

Przypominamy, że od stycznia obowiązują nowe stawki mandatów od 2022 roku. Maksymalna wysokość mandatu, którym może ukarać kierowcę policjant to 5000 zł lub 6000 tys. zł przy zbiegu wykroczeń. Policja może też skierować sprawę do sądu, a ten może nałożyć na kierowcę nawet 30 tys. zł grzywny. Informowaliśmy też, że wysokie mandaty i zaostrzenie zasad przyznawania punktów karnych, to jeszcze prawdopodobniej nie koniec surowych zmian w prawie. Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu to pomysł, do którego wraca Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zaostrzono też przyznawanie punktów karnych. Wcześnie maksymalnie za jedno wykroczenie można było dostać 10 punktów. Teraz jest to 15. I tyle właśnie grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Kto przekroczy limit 24 punktów może stracić prawo jazdy. Młody kierowca, który ma prawo jazdy mniej niż rok, traci prawo jazdy, gdy  przekroczy limit 20 punktów karnych. Tylko do końca września można „wymazać” punkty, uczestnicząc w kursach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Zaświadczenie z WORD-u pozwala usunąć z kartoteki kierowcy 6 punktów. Do takiego sposobu można się uciec raz na 6 miesięcy. Punkty, według obowiązujących od początku roku przepisów, kasują się dopiero po 2 latach. Czas liczy się od zapłacenia grzywny. Nie od „zdobycia” punktów.