W 2017 r. statystyczny Polak wyprodukował 312 kg odpadów. A gdzieś je trzeba gromadzić. Podpowiadamy, jak postawić śmietnik zgodnie z prawem.
Jak wygląda śmietnik?
Do wyboru mamy trzy opcje, by gustownie, a zarazem legalnie urządzić miejsce składowania odpadów stałych, jak ładnie nazywają to prawnicy. Pierwsza to zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi. Pełno takich stoi przy domach wielorodzinnych. Druga to wyodrębnione pomieszczenie w budynku. Musi ono mieć odpowiednio wysoką posadzkę, odpowiednio długi daszek, wentylację, dostęp do wody oraz zmywalne ściany i podłogi. Taki typ śmietnika znany jest głównie mieszkańcom domów wielopiętrowych. Trzeci dopuszczalny prawem typ śmietnika to utwardzony plac do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi. I to w praktyce najczęściej stosują właściciele domów jednorodzinnych. Bez względu na typ, śmietnik powinien uwzględniać możliwości segregacji – jeśli źle segregujesz, wyłapie cię kamerka. A w domach wielorodzinnych musi być także przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne.
Gdzie może stać śmietnik?
Przepisy regulujące, jak postawić śmietnik, nie mają na celu utrudnienia życia, tylko ułatwienie go. Choćby pracownikom instytucji odpowiedzialnych za wywóz odpadów. Dlatego dojście do śmietnika musi być utwardzone, by dało się pojemniki przewieźć do śmieciarki na kołach lub wózkach.
Przepisy chronią też mieszkańców danego domu oraz sąsiadów. Dlatego śmietnik musi stać co najmniej 10 m od okien i drzwi, placów zabaw, boisk i innych obiektów rekreacji oraz co najmniej 3 m od granicy działki. Są od tego wyjątki: w razie przebudowy istniejącej zabudowy można pomniejszyć te odległości maksymalnie o połowę, pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Można też obejść wymóg zachowania 3 m od granicy działki, jeśli dogadamy się z sąsiadem (sąsiedzkie awantury o śmietniki nie muszą być regułą), by śmietniki stykały się na granicy. A w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej, śmietnik możemy postawić ledwie 3 m od naszych drzwi i okien i ledwie 2 m od granicy działki. Albo nawet na granicy, jeśli śmietnik stanie przy ulicy. W domach wielorodzinnych obowiązuje także górna granica: 80 m od najbliższego wejścia do budynku.
Jak postawić śmietnik bez samowoli?
Śmietnik jest w rozumieniu prawa budowlanego obiektem małej architektury. Oznacza to, że na jego postawienie nie potrzeba pozwolenia ani nawet zgłoszenia. Z dwoma ale. Po pierwsze, obiekt małej architektury stawiany w miejscu publicznym, musi być zgłoszony. Może to brzmieć paradoksalnie, ale teren prywatny bywa miejscem publicznym. Miejscem publicznym jest bowiem w rozumieniu prawa budowlanego miejsce ogólnodostępne, otwarte, a więc miejsce, z którego korzystać może nieograniczona liczba osób, jak parę lat temu orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Drugie ale, to śmietnik stojący w wiacie, altanie czy pergoli. Śmietnik sam w sobie jest obiektem małej architektury, ale wiata, altana czy pergola są już budowlami. I dlatego trzeba je zgłosić. W przeciwnym razie, będzie to samowola budowlana.