Segregacja odpadów od 1 stycznia 2021 r. stała się obowiązkowa. Właściciele każdej nieruchomości muszą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Jak segregować śmieci w sposób zgodny z przepisami? Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Kluczowa wydaje się zasada dotycząca odpadów mieszanych.
Od 1 stycznia 2021 r. już wszyscy Polacy muszą nauczyć się jak segregować śmieci
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów od początku tego roku stało się w Polsce obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Nie ma już możliwości rezygnacji z tego obowiązku za koszt podwójnej opłaty za wywóz odpadów. Wciąż wielu Polaków nie wie do końca jak segregować śmieci w prawidłowy sposób. Alternatywą nie jest przecież wyrzucanie śmieci do lasu czy palenie ich w piecu. Za tego typu proceder grożą w końcu surowe kary.
Zasady segregacji śmieci określa rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Należy jednak pamiętać, że ten akt prawny nie jest do końca precyzyjny. Z jego przepisów dowiemy się jednak chociażby, że możemy zbierać poszczególne rodzaje odpadów w workach zamiast plastikowych pojemników. Pod warunkiem, że robimy to w miejscu ich wytwarzania.
Segregacja odpadów w gospodarstwach domowych opiera się o pięć pojemników: na szkło, papier, metal i tworzywo sztuczne, bioodpady oraz na odpady mieszane. Teoretycznie brzmi to dość intuicyjnie. W praktyce jednak niektóre produkty dość trudno przypisać jednoznacznie do określonej kategorii. Dlatego właśnie powstają liczne instrukcje prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w gospodarstwach domowych.
Jeżeli coś nie jest przypisane do innych kategorii odpadów, to co do zasady trafiają do odpadów mieszanych
Najważniejsza wydaje się zasada dotycząca odpadów mieszanych. To właśnie tam powinny trafić te śmieci, które nie są wprost przypisane do któregoś z pozostałych pojemników. Wyjątek od tej reguły stanowią odpady niebezpieczne.
Do tych zaliczyć możemy: przeterminowane lekarstwa, zużyte baterie i akumulatory i odpady po żrących chemikaliach. Za odpady niebezpieczne należy uznać także przepalone świetlówki, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz wszelkiej maści „elektrośmieci”. Do pojemnika na śmieci mieszane nie należy próbować upychać odpadów wielkogabarytowych.
Do pojemnika przeznaczonego na papier należy wrzucać: zadrukowane kartki papieru, gazety i czasopisma, ulotki, kalendarze, kartony tekturowe, tekturę falistą i opakowania papierowe. Warto jednak unikać wrzucania do tego pojemnika silnie zabrudzonego papieru.
Odpady mieszane stanowi, zatłuszczony papier, papier powleczony folią, papierowe opakowania po materiałach budowlanych, czy tapety. Do odpadów mieszanych powinniśmy również wyrzucać odpady higieniczne. Mowa chociażby o zużytych pieluchach, ręcznikach papierowych, chusteczkach higienicznych, tamponach, podpaskach, wacikach, czy patyczkach do uszu.
Śmieci szklane to przede wszystkim typowe szkło nadające się do ponownego przetworzenia
Jak segregować śmieci szklane? Tutaj powinno trafiać potłuczone szkło, oraz wszelkiej maści szklane butelki bez nakrętek i kapsli, oraz szklane opakowania po kosmetykach i perfumach. W tym drugim przypadku warunkiem jest to, by nie są wykonane z różnych połączonych ze sobą materiałów. Na przykład szkło z plastikiem czy metalem.
Przed wyrzuceniem powinniśmy opróżnić zużyte opakowanie z produktu. Nie należy za to ich myć, ani na siłę usuwać etykiet. Wyjątek stanowią te wykonane z PCV, czyli folii termokurczliwej. Materiał ten nie nadaje się do ponownego przetworzenia i należy go zdjąć z butelki czy słoika przed wyrzuceniem.
Do śmieci szklanych nie powinno trafiać szkło żaroodporne, szkło zbrojone, szkło kryształowe, znicze, ceramika, fajans, doniczki i porcelana. Ten konkretny pojemnik nie jest przeznaczony również do składowania okien, szyb samochodowych, rozbitych termometrów, lamp, reflektorów, luster i witraży.
To jak segregować śmieci wykonane z tworzyw sztucznych jest nieco bardziej skomplikowane
Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne trafia dość szerokie spektrum odpadów. To właśnie do niego powinniśmy wyrzucać plastikowe opakowania po napojach, nakrętki, kartony po napojach i mleku, większość opakowań po produktach spożywczych, plastikowe torby i reklamówki, puste opakowania po środkach czystości i plastikowe opakowania po kosmetykach.
Ze śmieci metalowych możemy wskazać chociażby puszki po konserwach, aluminiowe puszki po napojach, kapsle i nakrętki po słoikach, oraz różnej maści metale kolorowe. To tutaj trafią także produkty wykonane z gumy czy kauczuku.
Warto przypomnieć, że zużyty sprzęt elektroniczny, oraz RTV i AGD klasyfikujemy jako „odpady niebezpieczne”. Podobnie jak zużyte baterie i akumulatory. Do pojemnika na metale i tworzywa nie powinniśmy wyrzucać także plastikowych zabawek, puszek po farbach i lakierach i opakowań po lekach.
Istnieją osobne zasady dotyczące śmieci niepodlegających segregacji jako takiej – odpadów niebezpiecznych, gabarytowych i budowlanych
Jak segregować śmieci BIO? Odpady biodegradowalne stanowią w największym skrócie te, które można przerobić na kompost. To właśnie tam powinniśmy wyrzucać resztki jedzenia, warzywa i owoce. Do tego dochodzą śmieci pochodzące z ogrodu. Mowa o gałęziach drzew i krzewów, skoszonej trawie, liściach, kwiatach, trocinach, korze drzew i niezaimpregnowanym drewnie.
Pojemnik na odpady BIO nie jest właściwym miejscem do wyrzucania oleju jadalnego, mięsa, kości i padliny zwierząt. Nie powinny tam trafiać także odchody i odpady komunalne. Odpadów biodegradowalnych nie stanowią także płyty wiórowe i MDF, niezaimpregnowane drewno, kamienie, popiół, oraz ziemia.
W miarę możliwości powinniśmy starać się oddzielać produkty wykonane z różnych materiałów – nawet jeśli powinny trafić do jednego materiału. To oznacza chociażby odkręcenie plastikowej nakrętki od butelki również wykonanej z plastiku. Odpady budowlane, co do zasady, powinny trafiać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zamiast do „codziennych” pojemników. To samo dotyczy zużytego sprzętu elektronicznego i odpadów „gabarytowych” – zbyt dużych, by zmieściły się do pojemnika.
Warto przestrzegać zasad prawidłowej segregacji odpadów. Zwłaszcza, że rządzący szykują dla nas dodatkową „zachętę” w postaci segregacji śmieci z kodami kreskowymi na każdym worku. Kara za brak selektywnej zbiórki odpadów to po prostu zwielokrotnienie opłaty za wywóz odpadów przez gminę.