Jak uzyskać azyl w Polsce?

Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (628)
Jak uzyskać azyl w Polsce?

Garść wiedzy o tym, jak uzyskać azyl w Polsce. 

W ostatnich miesiącach problem emigrantów jest ciągle pompowany przez media. Kolejne fale uchodźców z krajów objętych konfliktami wojennymi i zagrożonych ze strony ISIS zalewają Europę. Spora część fachowców twierdzi, że ludzie, nawet jeśli dotrą do Polski, to uciekną do Niemiec lub innych krajów z lepszym socjalem. Niewiele osób jednak wie jak uzyskać azyl w Polsce.

Jest kilka warunków, które pozwolą uzyskać azyl w Polsce. Jednym z nich jest powód, przez który dana osoba lub grupa ludzi chce ubiegać się o azyl w naszym kraju. Najczęściej jest to ucieczka przed prześladowaniem politycznym, religijnym, a nawet naukowym. Aby procedura mogła się rozpocząć, człowiek lub grupa ludzi powinna zgłosić się do Konsula RP w danym kraju lub do placówki Straży Granicznej, a konkretniej do jej komendanta i złożyć odpowiedni wniosek.

O azyl może się ubiegać osoba pełnoletnia lub będąca pod opieką osoby pełnoletniej. We wspomnianym wniosku powinny znaleźć się dane takie jak jego dane personalne, a także dane osób z nim podróżujących (żona, dzieci, dalsza rodzina), narodowość, a także powód ubiegania się o azyl. Procedura rozpatrywania wniosku i przyznawania azylu lub jego odmowy może trwać nie dłużej niż pół roku.

Przeciwwskazaniami do przyznania azylu są między innymi podejrzenia o działania terrorystyczne, handel lub przemyt broni i ludzi. Problemem jest także fakt wszczęcia przez kraj, z którego dana osoba ucieka, postępowania karnego wobec azylanta.

Po przyznaniu azylu dana osoba może przebywać na terenie Polski po uzyskaniu pozwolenia na pobyt czasowy lub stały, a także na podstawie posiadanego przez siebie paszportu, którego data ważności pozwala na przebywanie co najmniej przez 3 miesiące w Polsce.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z uzyskaniem azylu, a także z załatwianiem spraw w polskich urzędach i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com