Jak wygląda dziedziczenie w patchworkowych rodzinach? Wszystko zależy od kilku czynników

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Jak wygląda dziedziczenie w patchworkowych rodzinach? Wszystko zależy od kilku czynników

Możliwość dziedziczenia po ojczymie bądź macosze nie jest sytuacją częstą, ale może wystąpić. Wówczas pasierbowie mają wiele pytań dotyczących ich sytuacji prawnej. Jak to wygląda w praktyce?

Dziedziczenie przez pasierba przysposobionego

Pasierb, który został przysposobiony przez swojego ojczyma bądź macochę, dziedziczy spadek. Jest prawnie równy w tym przypadku z dziećmi biologicznymi oraz małżonkiem (ma prawo do minimum jednej czwartej całości majątku) osoby zmarłej. Należy wówczas do pierwszej grupy spadkobierców ustawowych.

Osoby przysposobione pełnie nie dziedziczą po swoich naturalnych rodzicach itd. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy małżonek zaadoptował dziecko drugiego małżonka. Pasierb nie traci wtedy prawa do spadku po rodzicu biologicznym będącym w związku małżeńskim z ojczymem bądź macochą, która go przysposobiła. Może wystąpić też sytuacja, kiedy zmarł drugi rodzic biologiczny, w wyniku czego doszło do przysposobienia dziecka. Wtedy możliwa jest decyzja sądu o pozostawieniu praw do dziedziczenia po krewnych zmarłego rodzica. Wówczas pasierb dziedziczy po rodzinach swoich biologicznych rodziców oraz rodzinie osoby, który go adoptowała.

Czy nieprzysposobiony pasierb dziedziczy po ojczymie albo macosze?

Pasierb, który nie został adoptowany przez ojczyma bądź macochę jest uprawniony do dziedziczenia, jeśli nie ma innych spadkobierców ustawowych, do których należą między innymi dzieci biologiczne, małżonek i dalsza rodzina osoby zmarłej. Poza tym o możliwości dziedziczenia po macosze/ojczymie decyduje również to, czy żyją rodzice biologiczni pasierba. Aby mógł dostać spadek, nie mogą żyć obydwoje. Gdy jest więcej pasierbów, dziedziczą oni w równych częściach. Warto wiedzieć, że ich zstępni, czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd. nie mają w tym przypadku prawa do spadku.

Art. 9341. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Dziedziczenie pasierba w ostatniej kolejności po rodzinie ojczyma bądź macochy jest dosyć kontrowersyjne. Zwłaszcza wtedy, gdy małżonek biologicznego rodzica chciał coś przekazać dziecku, lecz nie miał odpowiedniej wiedzy prawnej na ten temat. Wielu osobom wydaje się, że małżeństwo z rodzicem przybliża możliwość dziedziczenia, podobnie jak w przypadku dzieci biologicznych. Dlatego tak ważne jest dopełnianie wszelkich formalności za życia, aby później nie było komplikacji i wkraczania na drogę prawną przez członków rodziny.