Jednak nie będzie zniesienia obowiązku meldunkowego

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (40)
Jednak nie będzie zniesienia obowiązku meldunkowego

Od lat zapowiadano, że obywatele RP nie będą już musieli podawać swojego adresu. Nowy rząd odwołuje te zmiany.

Już w roku 2012 mówiono, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony. Wtedy jako datę wprowadzenia nowych przepisów wskazywany był 1 stycznia 2016 roku. O tym, że termin ten nie zostanie dotrzymany wiemy już od pewnego czasu – niedawno pisaliśmy, że przepisy miałyby zostać wprowadzone dopiero w 2018 roku.

Dwuletnie przesunięcie nastąpiło przez konieczność wprowadzenia licznych zmian w prawie. Wszystko dlatego, że brak miejsca zameldowania uniemożliwia dotychczasowe procedury m.in. w przypadku organizowania wyborów czy planowania obwodów szkół. Zmiany przeciągano jednak w czasie na tyle długo, że doczekano się nowego rządu, który prawdopodobnie całkowicie je anuluje.

Informację taką przekazał w rozmowie z RMF FM Jarosław Zieliński, nowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem dotychczasowe odraczanie zniesienia obowiązku meldunkowego było spowodowane tym, że jest to zbyt kłopotliwa operacja, żeby faktycznie ją wykonać.

W dalszym ciągu szkolnictwo, komisje wyborcze, służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości będą przy identyfikacji osób korzystały z ich danych meldunkowych. Według Zielińskiego, jest to także element niezbędny dla bezpieczeństwa:

To też jest element istotny – żeby obywatele zamieszkali w Polsce mieli zameldowanie i żeby było wiadomo, gdzie ich szukać, jeżeli zachodzi taka potrzeba – cytuje wypowiedź wiceministra Dziennik Internautów.

Pamiętajmy więc, że wciąż konieczne jest – i dalej będzie – meldowanie i wymeldowywanie się z miejsc, w których mieszkamy. Na szczęście w samej tej procedurze także zaszły pewne ułatwienia. O jej szczegółach pisaliśmy w osobnym artykule.

Problemy z prawem administracyjnym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.