Kierowcy będą mieć jeden obowiązek mniej. Długo oczekiwana zmiana coraz bliżej

Dobre wiadomości Moto Państwo Dołącz do dyskusji (208)
Kierowcy będą mieć jeden obowiązek mniej. Długo oczekiwana zmiana coraz bliżej

Jeżdżenie bez prawa jazdy? Już od 5 grudnia funkcjonariusz nie będziemy musieli funkcjonariuszowi pokazywać żadnego dokumentu w żadnej formie. Co nie znaczy oczywiście, że będzie można jeździć bez uprawnień.

Długo oczekiwana zmiana wchodzi w końcu w życie 5 grudnia. Jak wyjaśnia odpowiedzialny w rządzie za cyfryzację Marek Zagórski, nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy – ani w formie dokumentu plastikowego, ani elektronicznego.

Jak więc policjant będzie sprawdzał, czy mamy uprawnienia do prowadzenia pojazdu? Bardzo prosto – po prostu sprawdzi dane w swoich bazach i rejestrach.

Policjanci muszą zresztą już mieć przetestowany taki model działania. Od października 2018 roku nie musimy już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego czy dowodu posiadania polisy OC.

Jeżdżenie bez prawa jazdy. Czy trzeba mieć aplikację mObywatel?

Przedstawiciele rządu zapewniają oczywiście, że ciągle można jeździć z prawem jazdy. W obecnej formie zresztą dokument jest mały i poręczny, więc nie jest to gigantyczny problem.

Jednocześnie Marek Zagórski zachęca do ściągnięcia na telefon aplikacji mObywatel. Tam będziemy mieli łatwy i szybki dostęp do prawa jazdy w elektronicznej wersji.

Nie jest jednak tak, że aplikacja to obowiązek dla tych, którzy nie chcą ze sobą wozić plastikowego dokumentu. Rząd jednak zachęca, by w takich przypadkach po prostu wejść na stronę gov.pl,  a potem przejść do zakładki „Sprawdź dane kierowcy”. Tam można sprawdzić, czy wszystko z naszymi danymi się zgadza. Marek Zagórski w rozmowie z Polskim Radiem Białystok radzi, by sprawdzić przede wszystkim termin ważności dokumentu. Ale też dodał, żeby przejrzeć, czy nigdzie nie wkradły się jakieś literówki. Te mogą w końcu spowodować nieco zamieszania podczas ewentualnej kontroli.

Rząd jednak chwali się, że już całkiem sporo Polaków korzysta z aplikacji mObywatel – około 1,7 mln. Czy jest to powód do dumy? Biorąc pod uwagę, że już ponad 75 proc. Polaków ma smartfony, to raczej trudno mówić o szalonej popularności usługi.

Być może jednak okazać się, że „cyfryzowanie” praw jazdy pomoże aplikacji – tym bardziej że będą tam również inne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.