Polacy jeżdżą najstarszymi w Europie samochodami, ale mało kto ma więcej aut od nas

Codzienne Moto dołącz do dyskusji (1) 27.09.2021
Polacy jeżdżą najstarszymi w Europie samochodami, ale mało kto ma więcej aut od nas

Jolanta Szymczyk-Przewoźna

Eurostat czyli unijny urząd statystyczny przygotował raport na temat tego co jeździ po europejskich drogach. Okazało się, że jeździmy najstarszymi w Europie samochodami. Prawie 38 na 100 aut osobowych ma ponad 20 lat. Na drugim miejscu znaleźli się Estończycy, ale nie można powiedzieć, że depczą nam po piętach. Tam mocno zaawansowanych w latach jest niewiele ponad 30 proc. aut.

Jeździmy najstarszymi w Europie samochodami

Lata temu, na studiach pracowałam w firmie, której szef lubował się w markach premium. Miał kilka samochodów, ale dość wiekowych. Pewnego dnia firmę odwiedzili potencjalni kontrahenci z Norwegii. Zauważyłam, że flota nie zrobiła na jednym z nich dobrego wrażenia. By ratować sytuację, zaczęłam tłumaczyć, że szef lubi stare samochody. „Rozumiem zbierać, ale żeby jeździć” odpowiedział Norweg. Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że lata lecą, a wiek aut jeżdżących po naszych drogach nadal jest poważny.

Najstarsze w Polsce, najmłodsze w Irlandii

Na pudle w kategorii, kto jeździ najstarszymi autami, obok nas i Estończyków znaleźli się Finowie. Eurostat odnotował też komu powodzi się najlepiej. Najnowsze samochody mają Irlandczycy. Blisko 29 procent ich aut nie ma dwóch lat. Niewiele gorzej prezentują się statystyki Luksemburga, Belgii i Danii. Luksemburg, który nieznacznie przegrał w tej kategorii z Irlandią jest za to najbardziej zmotoryzowanym państwem w UE. Na 1000 mieszkańców przypada 681 samochodów osobowych. Drugi jest Cypr. Trzecie miejsce należy do Polski i Finlandii. U nas na 1000 osób samochód ma 642. Polska jest też w czołówce państw, w których w latach 2015 -2019 najbardziej wzrosła liczba zarejestrowanych samochodów. Jest tylko jeden kraj w UE, w którym liczba zarejestrowanych samochodów w tym czasie spadła. To Bułgaria.

Na końcu tabeli z najmniejszą liczbą aut na 1000 mieszkańców znaleźli się Rumunii z 357 autami, Łotysze (381) i Węgrzy (390 ). Z kolei w liczbach bezwzględnych najwięcej aut jeździ po drogach niemieckich, włoskich i francuskich.

Z danych CEPiK wynika, że listę najpopularniejszych w Polsce marek samochodów, według stanu na 2019 rok,  otwiera Volkswagen. Na drugim miejscu jest Opel, a na trzecim Ford.