Powstała strona, na której można obliczyć zarobki „na rękę” po wejściu w życie Polskiego Ładu. Jak na rządowy portal przystało – nie działa

Finanse Na wesoło Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (230)
Powstała strona, na której można obliczyć zarobki „na rękę” po wejściu w życie Polskiego Ładu. Jak na rządowy portal przystało – nie działa

Wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że ruszyła nowa rządowa strona – która ma pozwolić obliczyć zarobki „na rękę” po wejściu zmian podatkowych w życie. Ma to być zatem prawdopodobnie kalkulator Polskiego Ładu. Prawdopodobnie, bo – jak przystało na rządowy portal tuż po uruchomieniu – strona po prostu nie działa. 

Miał być ulepszony kalkulator Polskiego Ładu, ale – oczywiście nie działa

Do wejścia w życie zmian podatkowych zostało już naprawdę niewiele czasu. Rządzący najwidoczniej jednak uznali w końcu, że warto byłoby rozwiać niektóre wątpliwości podatników. W tym celu uruchomili na przykład specjalną infolinię. Każdy, kto ma pytanie związane z Polskim Ładem, może telefonicznie spróbować wyjaśnić interesującą go kwestię. Z założenia pracownicy infolinii mają znać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zmian wchodzących w życie od przyszłego roku. Czy tak jest faktycznie – na razie ciężko powiedzieć.

To jednak nie wszystko. Rządzący doszli do wniosku, że przydałby się również zaawansowany kalkulator Polskiego Ładu. Zaawansowany – bo teoretycznie jeden kalkulator wynagrodzeń został umieszczony na rządowej stronie jeszcze w październiku.

Wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński poinformował bowiem na Twitterze MF, że rusza nowy rządowy portal – „wiecejwportfelach.gov.pl”. Ma on pomóc podatnikom w obliczeniu, ile będą zarabiać „na rękę” po zmianach podatkowych od nowego roku.

https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1472965536548065295

Jak twierdzi na nagraniu minister Kościński, każdy będzie mógł przekonać się, ile wyniesie jego pensja po zmianach. Czy jednak nowy kalkulator Polskiego Ładu uwzględnia również np. przedsiębiorców albo emerytów? Tego nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że strona – jak na rządowy portal przystało – tuż po uruchomieniu nie działa. Niestety, to mimo wszystko dość typowe dla stron czy e-usług państwowych. Nie trzeba nawet cofać się do startu usługi Twój e-PIT; wystarczy wspomnieć na przykład o ostatnich zmianach w CEIDG, które uniemożliwiły przedsiębiorcom pobranie części istotnych dokumentów.

Na nowej rządowej stronie, oprócz kalkulatora, mają znaleźć się też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ze słów ministra Kościńskiego wynika, że MF organizuje też webinary i szkolenia dla przedsiebiorców, doradców podatkowych i księgowych – być może część nagrań będzie umieszczona też na nowej stronie.

A gdzie mniejwportfelach.gov.pl?

Można byłoby też złośliwie zapytać, dlaczego rządzący od razu nie stworzą drugiej strony – mniejwportfelach.gov.pl. Już teraz internauci zwracają uwagę na niefortunną (chociaż niewątpliwie zamierzoną) nazwę nowej strony. Nie wszyscy zyskują na wejściu w życie Polskiego Ładu. Można zaryzykować też tezę, że nawet ci, którzy zyskują, nie zyskują wcale tak dużo jak obiecywali im wcześniej rządzący – choćby ze względu na rosnące w szalonym tempie ceny i inflację.