ZUS chce pomóc przedsiębiorcom i księgowym w obliczaniu składki zdrowotnej

Firma dołącz do dyskusji (66) 24.01.2022
ZUS chce pomóc przedsiębiorcom i księgowym w obliczaniu składki zdrowotnej

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy – a w wielu przypadkach ksiegowi i pracownicy biur rachunkowych – mają nowy obowiązek. Muszą obliczać nie tylko podatek, ale i wysokość składki zdrowotnej. Z tego względu, aby trochę ułatwić im pracę, udostępniony został kalkulator ZUS do obliczania składki zdrowotnej.

Kalkulator ZUS do obliczania składki zdrowotnej jest już dostępny

Wygląda na to, że księgowi i przedsiębiorcy doczekali się chociaż jednego ułatwienia – chociaż nie ze strony rządowej. Tym ułatwieniem ma być kalkulator ZUS do obliczania podstawy wymiaru i składki zdrowotnej. Zapowiadany był już wcześniej, jednak ostatecznie na stronie Zakładu pojawił się 22 stycznia. Można go znaleźć pod tym linkiem.

W czym dokładnie pomoże kalkulator ZUS do obliczania składki zdrowotnej? Po pierwsze – umożliwi obliczenie wysokości składki zarówno dla osób, które prowadzą jedną działalność gospodarczą, jak i tym, które prowadzą kilka takich działalności – nawet, jeśli stosuje się do nich różne formy opodatkowania.

Po drugie – kalkulator ZUS do obliczania składki zdrowotnej będzie przydatny również dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi na start, preferencyjnych składek ZUS lub przeszli na mały ZUS plus. Kalkulator pomoże też w obliczeniu składki dla pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Składka ZUS za styczeń na dotychczasowych zasadach – przynajmniej dla opodatkowanych według skali podatkowej

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że składka zdrowotna za styczeń w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych obliczana jest na dotychczasowych zasadach (tyle, że nie będzie można odliczyć tej składki od podatku). To oznacza, że przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej od 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. 21 stycznia prezes GUS podał już, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie – 6221,04 zł. Tym samym składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców na skali będzie wynosić 419,92 zł.

Większy problem mają jednak liniowcy, ponieważ nadal nie jest do końca jasne, czy powinni oni zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej, czy może – 4,9 proc. Wydaje się jednak, że liniowcy powinni zapłacić za styczeń taką samą składkę jak przedsiębiorcy na skali.

Nieco łatwiej w przypadku składki za styczeń mają ryczałtowcy. Oni zapłacą składkę zdrowotną za styczeń już na nowych zasadach. Osoby, które osiągają przychód do 60 tys. zł, będą płacić w 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 335,94 zł. Osiągające przychód między 60 a 300 tys. zł – 559,89 zł. Z kolei powyżej 300 tys. zł – aż 1007,81 zł.