Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych wysyła pisma w imieniu Polskiego Centrum Telemedycznego – uważajcie na nie!
Co jakiś czas niemal każdy znajduje w swojej skrzynce pocztowej pismo wysłane przez bank, operatora telekomunikacyjnego, ubezpieczyciela, a także różnego rodzaju urzędy. Ostatnio nie pisaliśmy zbyt wiele o kancelariach, aż tu nagle… Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych wysyła pisma w imieniu Polskiego Centrum Telemedycznego – uważajcie na nie!
Dostałeś pismo, które nadała Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych?
Ostrzeżenie nadchodzi bezpośrednio od UOKiKu. Pracownicy tej instytucji donoszą, że zgłaszają się do nich ludzie, którzy otrzymują listy od przedstawiciela Polskiego Centrum Telemedycznego. „Dokumenty” te mają wygląd przypominający pisma wysyłane przez sąd. W imieniu swojego klienta wysyła je Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych.
W pismach podana jest sygnatura akt, wyrażenia przypominające oficjalny język prawników. Noszą tytuł:
NAKAZY ZAPŁATY w trybie wezwania do zapłaty
Są tam też takie sformułowania jak:
Aby uniknąć licytacji mieszkania, zajęcia emerytur, rent, zajęcia sprzętu elektronicznego, elektrycznego i innych wartościowych przedmiotów z miejsca zamieszkania, ZAPŁAĆ I ZAKOŃCZ POSTĘPOWANIE WINDYKACYJNE!!! Zanim będzie za późno!!!
Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych (…) w przypadku braku wpłaty postanawia: rozpocząć windykację w miejscu zamieszkania dłużnika, przekazać sprawę do windykacji komorniczej wraz z zajęciem wszystkich własności (mieszkania, rachunku bankowego, (…) telewizora, lodówki, kuchenki i innych.
Dodatkowo dołączony jest druk, w którym można przeczytać:
DŁUŻNIKU w przypadku nie opłacenia zadłużenia w terminie bardzo prosimy o wypełnienia poniższego formularza oraz odesłanie go na adres Polskiego Centrum Telemedycznego sp. z o.o.
UOKiK wystosował do Polskiego Centrum Telemedycznego pismo z prośbą o wyjaśnienia. Jako, że nie otrzymał żadnych, ostrzega, aby po otrzymaniu pisma z jakiejkolwiek firmy windykacyjnej sprawdzić, czy wezwanie jest prawidłowe i ma podstawy. W razie wątpliwości można za darmo skorzystać z porad Infolinii Konsumenckiej.
Urząd uprzedza, że nakazy zapłaty może wystawiać jedynie sąd i to dopiero po przeprowadzeniu postępowania. W piśmie takim musi być data jego wydania, okrągłe pieczęcie sądu, a także informacja o możliwości zaskarżenia nakazu. Wykonawcą nakazu nie może być windykator, a jedynie komornik sądowy. Listy z sądu i od komornika są zawsze polecone i mają zwrotne potwierdzenie odbioru.
Firma windykacyjna nie może zająć majątku dłużników, ale może tego dokonać komornik, jednakże tylko po wcześniejszej decyzji sądu poprzedzonej postępowaniem sądowym i prawomocnym wyroku. Kwoty, które powinien wpłacić dłużnik, określane są przez sąd lub komornika, a nie firmy windykacyjne. Zastraszanie ludzi przez wysyłanie pism, które mogą wywołać lęk i odczucie presji psychicznej, jest łamaniem prawa.
Jeśli masz problemy związane z nieuczciwymi firmami windykacyjnymi, pomyłkami lub zastraszaniem przez windykatorów, nie zgadzasz się z działaniem komorników, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.