Nie masz polisy OC? W 2017 roku znacznie wzrośnie kara za brak OC

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (86)
Nie masz polisy OC? W 2017 roku znacznie wzrośnie kara za brak OC

W 2017 roku znacznie wzrośnie kara za brak OC. Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla kierowców, którzy nie wykupią polisy.

Kierowcy i właściciele samochodów nie mają łatwego życia. Ostatnie miesiące, to nie kończące się pasmo podwyżek. Opłaty różnego typu, mandaty, ceny części i usług, etc. Galopują ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC, a także dobrowolnych AC. Teraz okazuje się, że w 2017 roku znacznie wzrośnie kara za brak polisy OC.

Podwyżki ubezpieczeń OC i AC przekracza pułapy, których mogliby się spodziewać kierowcy. Podwyżki sięgają kilkudziesięciu procent w porównaniu z cen polis z analogicznych okresów 2015 i 2016 roku. Ubezpieczyciele chcą rekompensować sobie nie tylko utratę pieniędzy z wypłacanych polis, ale też z opłat na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kara za brak OC 2017

W 2016 roku wzrosła także kara za brak polisy OC, a wszystko przez podwyżkę płacy minimalnej. W 2017 roku płaca minimalna wzrośnie wyraźnie, bo z 1850 zł do 2000 zł. To także sprawi, że  kara za brak polisy OC będzie wyższa. Obecnie dla samochodów osobowych wynosi ona przy spóźnieniu powyżej 14 dni 3700 zł, ale po podwyżce będzie to 4000 zł. Dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów z 5550 zł kara wzrośnie do 6000 zł, a dla innych pojazdów z 620 zł do 670 zł.

O tym, ile pojazdów porusza się po polskich drogach bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie wiadomo dokładnie, ale różne instytucje podają szacunkowe wartości w granicach 100 000. Lepiej zaglądnijcie w papiery i sprawdźcie, kiedy kończy się ubezpieczenie na Wasz pojazd, bo kara za brak polisy OC to nie wszystko. Gdy spowodujecie wypadek, nie mając ubezpieczenia, to wszelkie koszty takiego zdarzenia zapłacicie z własnego portfela.

Jeśli masz problemy, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa do artykułu kara za brak OC 2017 // Pexels