Brak przeglądu technicznego pojazdu to nie tylko kara finansowa. W niektórych przypadkach konsekwencje będą znacznie poważniejsze

Moto Dołącz do dyskusji
Brak przeglądu technicznego pojazdu to nie tylko kara finansowa. W niektórych przypadkach konsekwencje będą znacznie poważniejsze

Przegląd techniczny pojazdu jest punktem obowiązkowym w powinnościach posiadacza samochodu. Zdarza się jednak, że na skutek różnych zbiegów okoliczności zapominamy o nim. Jaka jest kara za brak przeglądu technicznego samochodu? Co zrobić, jeżeli zapomnieliśmy o przeglądzie i upłynął jego termin?

Przegląd techniczny pojazdu

W Polsce zgodnie z przepisami prawa, przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy i ma na celu zapewnienie, że pojazd jest w odpowiednim stanie technicznym i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jeśli kierowca nie przeprowadzi przeglądu technicznego w określonym terminie, może mu grozić kara finansowa.

Częstotliwość badań technicznych zależy od wieku naszego samochodu. Właściciele nowych samochodów osobowych na pierwsze badanie techniczne będą musieli zgłosić się przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, drugie badania należy wykonać przed upływem 5 lat od rejestracji, a kolejne już co roku. Ponieważ większość samochodów na polskich droga jest starsza niż pięć lat, większość z nas na badania musi zgłaszać się co roku.

Przegapienie lub zignorowanie terminu nie jest równoznaczne z nałożeniem kary. Tutaj nie działa mechanizm podobny do tego znanego z obowiązku opłacenia ubezpieczenia OC pojazdu. Ukaranie może nastąpić dopiero w przypadku zatrzymania pojazdu przez organ uprawniony. Sprawdzenia ważności badań technicznych może dokonać policja lub Inspekcja Transportu Drogowego. Jeżeli kontrola wykaże brak ważnego badania technicznego, kierowca może otrzymać karę w wysokości od 1500 do 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Kara za brak przeglądu

To jednak nie koniec kłopotów. Policja lub Inspekcja skierują taki pojazd na obowiązkowe badania. Na ich wykonanie właściciel będzie miał jedynie 7 dni. Jeżeli w tym czasie nie wykona badania, musi liczyć się z kolejną karą oraz dodatkowymi kosztami, jak m.in. odholowanie pojazdu i jego zatrzymanie.

Warto pamiętać, że brak badania technicznego wiąże się z daleko dalej idącymi konsekwencjami, w szczególności w przypadku kolizji. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty wynagrodzenia lub obniżyć wypłacaną kwotę, jeżeli samochód, który brał udział w kolizji, nie miał ważnego badania technicznego. Oczywiście musi udowodnić związek pomiędzy stanem technicznym pojazdu a szkodą.