Kara finansowa dla TVN za reklamę alkoholu – KRRiT poinformował zatroskany obywatel

Państwo Dołącz do dyskusji (1)
Kara finansowa dla TVN za reklamę alkoholu – KRRiT poinformował zatroskany obywatel

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała, że TVN należy się kara za reklamę alkoholu w wysokości 60 000 zł.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła skargę jednego z widzów, którego zbulwersował materiał nadany w paśmie reklamowych w 2014 roku. Widz stwierdził, że jest to reklama wina i domagał się ukarania stacji. Rozpatrzono wniosek i KRRiT zadecydowała, że TVN należy się kara za reklamę alkoholu w wysokości 60 000 zł.

Wszystko rozbiło się o materiał, który nadano w przerwie filmu 43 minuty po północy 27 grudnia 2014 roku. Wyświetlona treść dotyczyła sponsoringu przez jednego z dystrybutorów win Jacob’s Creek Dni Australii, które miały odbyć się w styczniu 2015 roku. Tak zostało to wyjaśnione przez przedstawicieli stacji telewizyjnej TVN.

Kara za reklamę alkoholu jest możliwa?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła skargę widza, analizując wyświetlony materiał i wydała decyzję o tym, że stacji TVN należy się kara za reklamę alkoholu, a jej wysokość ustalono na 60 000 zł. Wszystko przez to, że stacja telewizyjna naruszyła artykuł 16 ustęp 1 punkt 2 Ustawy o radiofonii i telewizji:

Zakazane jest nadawanie reklamy:
2) napojów alkoholowych, w zakresie regulowanym przez ustawę z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, z późn. zm.2));

Od decyzji KRRiT stacja TVN może odwoływać się do sądu.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z działaniami mediów, nieodpowiednią reklamą, krzywdzącymi decyzjami urzędów lub sądów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com