Kaucja za opakowanie po pizzy? Część niemieckich lokalnych władz i ekologów jest „za”

Środowisko Zagranica Dołącz do dyskusji (37)
Kaucja za opakowanie po pizzy? Część niemieckich lokalnych władz i ekologów jest „za”

W Niemczech od dawna funkcjonują obowiązkowe kaucje za butelki czy puszki. Czy teraz podobny los czeka inne opakowania? Wielu samorządowców chce wprowadzić w życie ten pomysł. Ale są tacy, którzy łapią się za głowy – „przecież kaucja za opakowanie po pizzy to absurd”, mówią.

Gdy chcemy w Niemczech kupić napój w butelce czy puszce, musimy dopłacić kaucję – zwykle kilkanaście eurocentów lub czasem nieco więcej. Butelki oddaje się w specjalnych automatach, te drukują bony – a kaucję można odebrać np. przy kasie w supermarkecie.

System obowiązuje od lat, ale teraz część samorządowców i ekologów chce go rozszerzyć – chociażby o… opakowania po pizzy.

Kaucja za opakowanie po pizzy? Część samorządów jest „za”

Do wprowadzenia takiego pomysłu skłania się kilka niemieckich miast, na przykład bawarska Norymberga. Jest tam coraz większy problem z wyrzuconymi kartonami po pizzy czy innymi opakowaniami, choćby po burgerach czy frytkach. Pandemia koronawirusa spowodowała natomiast szalone wzrosty, jeśli chodzi o zamawianie pizzy i innych dań. Niestety, nie każdy wyrzuca kartony w odpowiednie miejsca, A puste opakowania walają się potem po miejscach publicznych – ulicach, parkach czy skwerach. A to problem i dla środowiska, i dla miejskich służb porządkowych, które mają coraz więcej pracy.

Najgłośniej o problemie mówią, poza Norymbergą, władze Hamburga oraz Magdeburga.

Burmistrz Norymbergi Christian Vogel chciałby jednak, żeby takie rozwiązanie najlepiej wprowadzić od razu na poziomie całego kraju.

Na razie jednak rząd w Berlinie jest nastawiony do pomysłu sceptycznie. Nie mówiąc już o samych firmach, które zajmują się dostawą pizzy. Nazywają one pomysły „absurdalnymi” – bo przecież zazwyczaj danie brudzi karton. Nie mówiąc już o tym, jak kosztowne byłoby opracowanie zupełnie nowego systemu dotyczącego nowych kaucji.

Pojawiają się też pomysły alternatywne – na przykład aby dostarczać pizzę w plastikowych opakowaniach wielokrotnego użytku.

Jak się więc skończy niemiecka awantura o kaucję? Może się okazać, że pandemia koronawirusa, która zmieniła w końcu już tak wiele, sprawi, że w zupełnie inny sposób będziemy teraz jedli jedno z najpopularniejszych dań na świecie.