Maseczki na otwartej przestrzeni zdejmiemy już 15 maja. Pod jednym warunkiem

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (8)
Maseczki na otwartej przestrzeni zdejmiemy już 15 maja. Pod jednym warunkiem

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy zdejmiemy maseczki na otwartej przestrzeni. Postawił jednak przy tym pewien warunek – dalszy spadek liczby zakażeń.

Kiedy zdejmiemy maseczki? Jest już wstępna data

Temat zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni powracał coraz częściej. Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu minister zdrowia poinformował, że 28 kwietnia rząd prawdopodobnie przedstawi decyzję w tym zakresie. W wywiadzie dla „DGP” twierdził, że wszystko będzie zależeć od częstotliwości występowania wirusa w kraju oraz szerokości jego transmisji. Jak zaznaczał, jeśli wskaźnik zakażeń będzie wysoki, to ryzyko „trafienia na zakażonego” będzie większe niezależnie od tego, czy dana osoba przebywa na otwartej przestrzeni, czy też w zamkniętym pomieszczeniu.

Co interesujące, podkreślił też, że nie wyobraża sobie zniesienia obowiązku noszenia maseczki w trakcie opadającej fali zakażeń koronawirusem – a przecież z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia. Jak twierdził w wywiadzie, brak obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni może poskutkować tym, że mniej osób zdecyduje się na ich noszenie także w zamkniętych pomieszczaniach.

Mimo to na dzisiejszej konferencji prasowej premier poinformował, kiedy prawdopodobnie zdejmiemy maseczki na otwartej przestrzeni. Będzie to możliwe od 15 maja. Postawił jednak przy tym jeden warunek – spadek liczby zakażeń do poziomu 15 na 100 tys. mieszkańców. Obecnie – jak podano na konferencji – wskaźnik ten wynosi 21,8. Istnieje zatem realna szansa, że w ciągu następnych dwóch tygodni spadnie do wymaganego poziomu. Pozostaje jednak pytanie, czy po osiągnięciu podanego wskaźnika będziemy mieli już do czynienia z całkowitym końcem trzeciej fali, czy też – nadal będzie to fala opadająca.

Rząd przedstawił harmonogram – wiadomo już, kiedy zostaną otwarte poszczególne branże

Dzisiejsza konferencja była wyczekiwana przez niemal wszystkich. Rodzice dzieci w wieku szkolnym (i sami uczniowie) chcieli dowiedzieć się, kiedy wracamy do szkół. Przedsiębiorcy z różnych branż – kiedy będą mogli otworzyć swoje biznesy. Pozostali obywatele zastanawiali się natomiast m.in., kiedy otwarcie galerii, hoteli, restauracji czy siłowni.

Okazało się ostatecznie, że harmonogram odmrażania gospodarki faktycznie jest niemal kompleksowy. Rząd wyznaczył daty odmrożenia branży gastronomicznej, fitness, kultury, hotelarskiej czy handlu. Pewien problem interpretacyjny pozostał jednak w stosunku do wydarzeń kulturalnych. Teoretycznie od 15 maja otwarte mogą być kina czy teatry na świeżym powietrzu – przy obłożeniu do 50 proc. miejsc. Minister zdrowia w odpowiedzi na pytania dziennikarzy stwierdził, że wydarzenia kulturalne (np. koncerty itd.) będą mogły się odbywać właśnie w ramach odmrożenia kultury na otwartej przestrzeni – przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Nie wiadomo jednak, jak liczne będą mogły być.