Kim są nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz – nazwiska i sylwetki

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (4)
Kim są nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz – nazwiska i sylwetki

Premier Ewa Kopacz zdecydowała się na kolejną już w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i PSL rekonstrukcję rządu. Kim są nowi ministrowie?

Afera podsłuchowa wstrząsnęła opinią publiczną. Pojawiło się sporo publikacji w mediach i na forach internetowych. Potem nastąpił czas spekulacji i stopniowego wyciszenia, aż do momentu, w którym do mediów wyciekły kopie akt związanych z podsłuchanymi rozmowami jednych z najważniejszych ludzi w rządzie Ewy Kopacz. Pani premier szybko zareagowała i kilku ministrów podało się do dymisji, która została przyjęta. Były to decyzje w dużej mierze polityczne, mające na celu odciążenie zbliżającej się kampanii parlamentarnej.

Pisaliśmy już odprawach dla zdymisjonowanych ministrów i Marszałka Sejmu. W ciągu kilku ostatnich dni na giełdzie nazwisk prawdopodobnych polityków, którzy mogliby zastąpić zdymisjonowanych ministrów, przewijało się sporo propozycji. Dziś mgła tajemnicy się rozwiała i znamy już nazwiska nowych osób, które wspomogą rząd Ewy Kopacz.

Oto nowi ministrowie w rządzie:

Ministerstwo zdrowia – Marian Zembala – polski lekarz, kardiochirurg, profesor nauk medycznych. Współtworzył Klinikę Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu pod kierownictwem profesora Zbigniewa Religi. Specjalizował się w kardiochirurgii. W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w 1997 roku został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej. Jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację płuca. W 2011 roku został przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Z ramienia Platformy Obywatelskiej, w 2014 roku, uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji.

Ministerstwo Skarbu Państwa – Andrzej Czerwiński – polski polityk, samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. W 1993 został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 objął to samo stanowisko w Unii Wolności. W 2001 przeszedł do Platformy Obywatelskiej. W latach 1994–2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w jego radzie radzie. Od 2001 do 2007 sprawował mandat posła na Sejm IV i V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu nowosądeckim. Po raz trzeci i czwarty został posłem w wyborach parlamentarnych w 2007 i w 2011 roku.

Ministerstwo Sportu – Adam Korol – polski wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 5 razy reprezentował Polskę na olimpiadach – w Atlancie w 1996 roku, Sydney w 2000 roku, w Atenach w 2004 roku, w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku. Jest 4-krotnym mistrzem świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn i mistrzem Europy. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed  wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku.

Koordynator ds. służb specjalnych – Marek Biernacki – ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Był działaczem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. W latach 1989–1997 był pracownikiem naukowym w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1991 pełnił funkcję likwidatora majątku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku. Angażował się w działalność w Akcji Wyborczej Solidarność. Został jej kandydatem do Sejmu z rekomendacji Prawicy Narodowej. Należał do komitetu założycielskiego Ruchu Społecznego AWS. W latach 1997–2001 sprawował mandat posła na Sejm III kadencji z listy AWS. Przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych. Był współautorem ustawy powołującej Instytut Pamięci Narodowej. W rządzie Jerzego Buzka sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, w tym czasie utworzono Centralne Biuro Śledcze. Od 2002 roku jest związany z Platformą Obywatelską. Od lutego 2002 do października 2004 roku był wicemarszałkiem województwa pomorskiego, pełnił też do 2005 mandat radnego sejmiku. W 2005 roku został posłem na Sejm V kadencji z okręgu gdyńskiego i został też członkiem Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, był także jej przewodniczącym. W wyborach parlamentarnych w 2007 i 2011 roku po raz trzeci i czwarty uzyskał mandat poselski. Prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. We wrześniu 2014 objął funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Wiceminister gospodarki – Anna Ewa Nemś – ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przystąpiła do Platformy Obywatelskiej i z jej ramienia była dwukrotnie wybierana na radną Zawiercia. Od 2006 do 2009 roku pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady miejskiej, następnie przez rok była zastępcą prezydenta Zawiercia. W wyborach w 2011 uzyskała mandat poselski.

Wiceminister środowiska – Dorota Niedziela – w 1991 ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Od 2006 roku w zarządzie Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej. W 2010 roku została sekretarzem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii. W 2001 roku wzięła udział w organizowaniu lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Kętach. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat poselski z listy PO w okręgu chrzanowskim. Aktywny członek komisji ochrony środowiska.

Masz problemy z administracją lub urzędami i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja/Flickr, CC BY-SA 2.0