Zwolnienie z ZUS za marzec, postojowe i kolejna dotacja 5000 zł. Morawiecki obiecuje przedłużenie pomocy dla firm

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (64)
Zwolnienie z ZUS za marzec, postojowe i kolejna dotacja 5000 zł. Morawiecki obiecuje przedłużenie pomocy dla firm

Dobre – albo raczej częściowo dobre – informacje dla przedsiębiorców z zamrożonych branż. Premier Morawiecki poinformował dzisiaj, że pomoc dla firm zostanie przedłużona. W marcu nadal część przedsiębiorców nadal będzie mogła korzystać z tych form wsparcia, które przewiduje tarcza branżowa. Prawdopodobnie będzie to kolejna dotacja 5000 zł dla firm, zwolnienie z ZUS w marcu i postojowe.

Zwolnienie z ZUS, postojowe i kolejna dotacja 5000 zł dla firm? Premier zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

Na mocy rozporządzenia z dnia 26 lutego przedsiębiorcy mogą ubiegać się o cztery formy wsparcia – zwolnienie z ZUS za luty, postojowe, dopłaty do pensji pracowników oraz dotację 5 tys. zł dla firm w marcu. W związku z przedłużającymi się restrykcjami premier zapowiada wydłużenie obowiązującej już teraz pomocy.

Jak stwierdził podczas wizyty w w firmie Sigma, Morawiecki podjął decyzję o kontynuowaniu „programu wsparcia” także w marcu. Wsparcie ma być przedłużone dla gastronomii i hoteli, firm z branży rozrywkowej i kulturalnej (kina, teatry itd.), a także  m.in. dla siłowni czy punktów ze sprzedażą detaliczną (bazarów, targów itd.). Przedsiębiorcy będą mogli na pewno starać się o dwie z czterech form pomocy przewidzianej w ramach aktualnej tarczy branżowej. Chodzi o zwolnienie z ZUS i postojowe. Prawdopodobnie dostępna będzie także kolejna dotacja 5000 zł dla firm. Prawdopodobnie, bo należy przecież pamiętać, że na mocy obecnego rozporządzenia przedsiębiorcy mogą ubiegać się nawet o trzykrotną dotację. Liczba dotacji zależy od kodu PKD i tego, czy firmy korzystały już z tego rodzaju wsparcia na podstawie styczniowego rozporządzenia. Na mocy rozporządzenia z dnia 26 lutego przedsiębiorcy mogą wnioskować o dotację aż do 31 maja.

Pytanie brzmi również, co z postojowym – czy przedsiębiorcy, którzy skorzystają z pomocy na mocy rozporządzenia z 26 lutego będą mogli zawnioskować o kolejne świadczenia postojowe. Prawdopodobnie dowiemy się tego jednak dopiero w momencie, gdy rządzący opublikują stosowny projekt.

Jak twierdzi premier, na przedłużenie pomocy dla firm w marcu zabezpieczono ok. 1 mld zł na zwolnienie ze składek ZUS, 0,5 mld zł na postojowe i dopłaty do wynagrodzeń (co sugerowałoby, że jednak ta forma pomocy również zostanie wydłużona) oraz kolejny 1 mld zł na dotację 5000 zł.

Część przedsiębiorców może też liczyć na umorzenie zwrotu subwencji z tarczy finansowej 1.0

Premier zapowiedział też przy okazji to, co było wiadomo już wcześniej. Chodzi o całkowite umorzenie zwrotu subwencji z tarczy finansowej PFR 1.0 dla firm, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię. Z umorzenia mają skorzystać przedsiębiorcy z odpowiednim kodem PKD – na rządowej liście ma znaleźć się ok. 50 z nich.