MEN zapowiada „wszystkie najdalej idące konsekwencje” wobec nauczycieli, którzy namawiali uczniów do udziału w Strajku Kobiet

Codzienne Gorące tematy Państwo Społeczeństwo dołącz do dyskusji (534) 03.11.2020
MEN zapowiada „wszystkie najdalej idące konsekwencje” wobec nauczycieli, którzy namawiali uczniów do udziału w Strajku Kobiet

Adrian Boguski

Minionej nocy w swoim komunikacie dla PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska poinformowała, że niektórzy nauczyciele namawiali swoich uczniów do udziału w protestach. Zaznaczyła również, że obowiązkiem MEN jest niezwłoczna reakcja na takie doniesienia. W praktyce oznacza to, że resort edukacji i nauki przewiduje konsekwencje wobec nauczycieli za Strajk Kobiet.

Kuratorzy będą monitorować szkoły w związku ze Strajkiem Kobiet

Ostrowska namawianie uczniów do udziału w protestach traktuje jako skrajną nieodpowiedzialność nauczycieli, którzy nie zważając na obostrzenia, powodowali zagrożenie dla uczniów i innych osób w czasie epidemii. Rzeczniczka MEN nazywa takie postępowanie „uwłaczającym etosowi zawodu” i zapowiada przewidziane w prawie konsekwencje wobec protestujących i nawołujących do Strajku Kobiet nauczycieli. Co więcej, informuje, że MEN zachęcanie do wzięcia udziału w protestach, traktuje jako nakłanianie do chuligańskich i wulgarnych wybryków. „Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób” – kończy swój komunikat rzeczniczka Anna Ostrowska.

Minister zapowiada najdalej idące konsekwencje wobec nauczycieli

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapytany o to, co jest powodem tak licznej reprezentacji młodzieży na Strajkach Kobiet, stwierdził, że niepokojący jest fakt, że niektórzy związkowcy nauczycielscy czy rektorzy nie potępiają protestów, które minister również nazywa chuliganerią i wandalizmem. Szef MEN uważa, że wychowawcy i wykładowcy zachęcają wręcz do tego, mówiąc swoim uczniom i studentom „jesteśmy z wami” i nie zgłaszają żadnego sprzeciwu wobec nierespektowanych w przestrzeni publicznej  zachowań.

Czarnek wypowiedział się też na temat zapowiadanych konsekwencji wobec nauczycieli, którzy zachęcali swoich uczniów do wzięcia udziału w Strajku Kobiet oraz uczelni, na których zarządzono godziny rektorskie w czasie protestów. Konsekwencje wobec uczelni minister zapowiadał tuż po strajkach, które odbyły się na uczelniach w zeszłą środę (28.10). Przypomnijmy, ostrzegł władze uczelni, na których odbyły się protesty, przed wycofaniem dofinansowania, środków na badania i grantów.

Jeśli chodzi o nauczycieli, którzy zachęcali do protestów lub brali w nich udział razem z uczniami, to o wszystkich takich przypadkach MEN dowie się w raportach, sporządzonych przez regionalnych kuratorów. Minister zapowiedział, że już w poniedziałek raporty powinny trafić do resortu. Podkreślił też, że w granicach prawnych ministerstwa i kuratoriów, pociągnie do odpowiedzialności nauczycieli, którzy za zachęcanie do Strajku Kobiet poniosą „wszystkie najdalej idące konsekwencje”.

534 odpowiedzi na “MEN zapowiada „wszystkie najdalej idące konsekwencje” wobec nauczycieli, którzy namawiali uczniów do udziału w Strajku Kobiet”

 1. Są jakieś informacje nt. konsekwencji, które mają być wyciągane wobec nauczycieli zachęcających do protestów bądź biorących w nich udział?

  • Tak, są. Najnowsze doniesienia medialne mówią, że zachęcający będzie musiał: stanąć do kąta na 45 minut, napisać dwie strony zeszytu w linijkę „Kocham Kaczora”, za dywersję „dyktatora” są dodatkowe dwie strony i jutro jest klasówka z znajomości lektury „O dwóch takich co ukradli księżyc”.

  • Przecież jest jasno napisane „wszystkie najdalej idące konsekwencje”.
   Moim zdanie to oznacza chodzenie czyli spacery. I to na spore odległości – co najmniej pomiędzy dzielnicami.

 2. Przypomina się stary siermiężny PRL:
  Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie…
  Z innej strony, skoro można powoływać się na sumienie, żeby nie przeprowadzać aborcji czy nie obsługiwać osoby LGBT, to czemu nie można powoływać się na sumienie, by zaprotestować te decyzję? Twoje sumienie lepsze niż moje?

 3. Nauczyciele, nie przejmujcie się. Waszych rodziców za działalność opozycyjną w stanie wojennym też wyrzucali z pracy.

 4. Ciekawe czy nie zniechęcanie do udziału w protestach uznają za zachęcanie.
  Jeżeli zwolnią nauczycieli, którzy aktywnie popierali strajk kobiet, to skąd wezmą nowych, już teraz mamy deficyt nauczycieli.

  • Nauczycieli zastąpią aktywiści partyjni. Przecież minister powiedział, że wincy wychowania patriotycznego jest potrzebne.

    • Które w Polsce jest niezwykle trudne do wywalczenia, bowiem istnieje obowiązek realizowania nauki w szkole. Zresztą niech rodzice nie myślą, że mają zdolności i przede wszystkim czas uczyć pociechy. Na poziomie szkoły średniej i tak kończy się na korkach.

     • Nam w tym roku zajęło to z jakiś tydzień, bo trochę czasu było potrzebne na przemyślenie którą szkołę przyjazną ED wybrać. Jest ich bardzo wiele. Dużym ułatwieniem jest to, że w tym roku opinia Poradni jest zbędna. Każdy rodzic może praktycznie od ręki to załatwić.
      Łatwo nie jest, ale znacznie bardziej komfortowo, szczególnie w porównaniu do zdalnego nauczania.

     • Nie, no coś Ty. Tyle, że musisz się z jakąś szkołą na to nauczanie umówić, żeby dziecko formalnie pod jakąś podlegało. Opinia poradni była wcześniej potrzebna, teraz nie wiem, orientowałam się dwa lata temu. Ale nauczanie domowe ma sens, jeśli ma się gromadkę dzieci w zbliżonym wieku i brak innej pracy. Ważną funkcją szkoły jest socjalizacja, tego nauczanie domowe nie da. Oczywiście piszę o normalnych czasach, teraz, zdalnie, to żadna szkoła, więc nauczanie domowe ma więcej sensu.

   • Tak jak w spółkach skarbu państwa. Nie są potrzebni eksperci, bo oni za rzadko idą po linii partyjnej. Aktywiści partyjni będą lepsi do odpowiedniego wychowania ‚patriotów’.

  • A po co nowych? Nauczanie przejmie kościół zgodnie z wolą partii i wprowadzi wolską w nową erę dobrobytu suweren będzie uczył się max mnożyć do 10 i może czytać ale nie za bardzo. Pozostałą wiedzę nabędzie w ramach nauk w cechu rzemieślników np. otworzy się cech woali zdunów itp. i doda cech monterski. Więcej nie potrzeba.

  • To groźby bez pokrycia.Przy obecnych płacach dla nauczycieli to i tak mogą się cieszyć,że jeszcze ktokolwiek chce w szkołach pracować.

 5. Niech sobie MEN wsadzi nos w podręczniki, a niech nie wybiega przed orkiestrę, bo tematu wirusa ogarnąć nie potrafili, a teraz robią z siebie ważnych.

 6. Za dobrze mają dzisiaj wszyscy Ci co strajkują!! Chcą wojny to będą mieli..kto to widział by młodociani 12-13-14-15- lat szli ulicami wykrzykując wulgarne słowa…jak tobym miał na takich sposób by pozbyć się tej choloty..Wojsko powinno użyć Armatek Wodnych z taką siłą jak przy pozarze oraz użyć Armatek również z samolotów!!taka mrożąca woda z silnym prądem wody..Wy gówniarze bierzecie 500+i jeszcze wam mało!!!kto wam za takie ,zachowanie płaci ??chcecie się popisywać??, To trzeba chwycić się ciężkiej pracy jak wasi dziadkowie..nikt im 500+ nie dawał i wychowali waszych rodziców..a teraz w grobie się przewracają widząc jak was rodzice wychowali!??..Honor zdobywa się PRACA a NIE LENISTWEM i krzykiem!!!..Macie wszystko!!i co??chcecie walczyć z Bogiem?wyrzucać religię ze szkół..Niszcząc kościoły kaplice i postacie swietych?!!zapamiętajcie sobie że z Panem Bogiem Nikt Nigdy NIE WYGRA!! Przyjdzie i na was choroba i co wtedy ?

  • Zabobony i wierzenia ludowe, żenujące.
   Choroba już przyszła, nie zauważyłeś? Gdzie twój bóg? Pewnie poszedł na spacer jak zobaczył brednie jk wraz z kompanią i nie wrócił.

  • >chcecie walczyć z Bogiem?wyrzucać religię ze szkół.

   Z bogiem nikt nie walczy. Walczy z KK, który ostatnio z bogiem ma niewiele wspólnego.

   A religii uczy się w kościele, a nie w szkole.

   • ” Walczy z KK, który ostatnio z bogiem ma niewiele wspólnego” Kolejny co jest poza kościołem ale daje rady i krytykuje. Warto się zastanowić jaka jest róznica między kościołem a hierarchami, i po namyśle dopiero zabierać głos.

    • No niestety, ale nie ma jak rozpatrywać Kościoła Katolickiego w oderwaniu od jego urzędników. Bo wytyczne (wiarę) mogą mieć dobre, ale wdrażanie w życie wygląda jak wygląda. Czyli wygląda niedobrze.
     PS. Toruń przeprasza za Radio Maryja nie powstało na pustym miejscu.

 7. Rząd polski powinien zostawić w spokoju aborcję..tak jak było 25 lat temu..to powinny decydować o tym kobiety a nie Kaczyński wraz z klerem,Morawiecki czy Duda !!po co rozpętali to wszystko!?,Na co to było komu potrzebne.Kazda Kobieta ma Sumienie Rozum i Wolną Wolę!!?i to ONA powinna decydować !?Rząd chce pokazać jacy są święci!!nie uda im się to…bo rozdając forsę na prawo i lewo zapomnieli o najbiedniejszych, zapomnieli o nieuleczalnie chorych dzieciach!?Dali Rydzykowi –temu Oszuście 60milionow Naszych pieniedzy po co??zamiast dać dla potrzebujących..Pytam dlaczego Rząd Polski nadal nie Rozlicza kleru z ich bogactwa ?!! Takie bogate plebanie mają??!takie bogate auta i konta w bankach pełne!! Po co im to! Skoro są zastępcami Boga na ziemi to powinni żyć skromnie!! Jak żył Jezus!!Czynil Cuda i nie kazał za to płacić…a ksiezulkowie nawet zmarłego na cmentarz nie odprowadza za darmo!! No ale cóż ludzie ich doprowadzają do bogactwa płacąc im za swe uslugi

  • Płaci jak wszyscy VAT, natomiast PIT płaci niski w postaci ryczałtu. Dlaczego większość przedsiębiorców korzysta kupując na firmę rózne rzeczy codzienne by nie płacić podatków CIT?

   • Czyli sugerujesz że przyszli księża idą do kościoła w celu optymalizacji podatkowej?
    Przedsiębiorcy to robią ze względu oczywistego: mniej płacą podatków – więcej mają zysków z prowadzenia firmy, bo przedsiębiorstwo z definicji jest nakierowane na osiąganie zysków.
    Księża mają w dupie mieć to, czy PIT dla nich jest zryczałtowany, na zasadach ogólnych czy 32%. Oni nie przyszli po zysk. To znaczy przychodzić nie mieli.
    Ale jak to mówił niejaki redemptorysta:

    Akurat ten samochód to dostaliśmy, nie wiecie o tym, od bezdomnego. Tak. Dwa samochody dostaliśmy. Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy, niestety zmarł.

    Zatem jeśli chodzi o cele przynajmniej niektórych księży to dręczą mnie smętne podejrzenia.
    Żeby nie było: nie mam kłopotu, jeśli ksiądz zarabia 5000 zł miesięcznie na rękę, pod warunkiem, że Kościół to zgłasza, generalnie panuje zgoda co do tego, że ta pensja jest odpowiednia i płacone są podatki na równych co inni zasadach. Niby dlaczego pracownik biurowy ma odprowadzać więcej podatku do Skarbu Państwa niż duchowny? Niby dlaczego parafianie nie mają wiedzieć, ile zarabia ich duchowny z tego, co dają na tacę? Moje pieniądze – moje prawo wiedzieć.

 8. Tu nikt nikogo nie musi namawiać. Młodzież ma oczy i własny rozum więc widzi co rząd wyprawia i ma co do tego własne zdanie- to nie są bezrozumne, bezwolne istoty, za jakie pan czarnek chyba ich uważa, albo chciałby, żeby byli. No cóż smutna rzeczywistość tego rządu- kolejny minister, który powinien być reprezentantem środowiska, na czele którego stoi i dbać o jego sprawy, a jest jego wrogiem.

 9. Brawo Czarnek! Wreszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu. Obecne wychowanie to zero szacunku dla starszych, każdy uważa, że mu się wszystko należy – nawet prawo do zabijania dzieci.

    • Jestem przekonany, że skrajność zarówno w jedną jak i drugą stronę jest szkodliwa, bo dojdzie do sytuacji kiedy nie będzie można przerwać stosunku bo będzie to zakwalifikowane jako morderstwo z premedytacją.

 10. No jak nauczyciel w szkole tak mówił to źle.
  Ale poza szkołą, w swoim wolnym czasie… to wolny kraj – może mówić co mu się żywnie podoba.

 11. Pięknie dziś przypomnieli w Asbiro.TV, że panom politykom trochę się poprzestawiało w głowach. To nie oni są władzą, tylko naród. To nie oni dają pieniądze, tylko podatnicy. To nie oni przyznają te pieniądze w ramach jakichś nagród czy odszkodowań, tylko dzieje się tak na podstawie odpowiednich praw.

 12. No cóż… Jako, że idziemy coraz bardziej w kierunku średniowiecza…
  Pewnie w zakres konsekwencji wchodzi również kara chłosty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *