Biznes ecommerce

Koszt promowania ofert na Allegro od 8 grudnia zauważalnie wzrośnie

Rafał Chabasiński
23.11.2022
Koszt promowania ofert na Allegro od 8 grudnia zauważalnie wzrośnie

Największy polski serwis ecommerce znowu podnosi ceny. Tym razem chodzi o koszt promowania ofert na Allegro, który od 8 grudnia zauważalnie wzrośnie. Do tej pory koszt za kliknięcie wynosił w zależności od kategorii 10 albo 25 gr. Już niedługo rozpiętość cenowa będzie wynosiła od 15 do 40 gr od każdego kliknięcia.

Koszt promowania ofert na Allegro już niedługo będzie nie tylko wyższy, ale i bardziej zróżnicowany

Ciągły wzrost kosztów prowadzenia działalności wymusza podwyżki w całej gospodarce. Nie inaczej jest w ecommerce, gdzie nawet najwięksi gracze szukają dodatkowego zastrzyku gotówki. Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy, że Allegro Smart będzie droższy. 21 listopada nie tylko wzrosła wysokość subskrypcji, ale także serwis podniósł kwoty uprawniające kupującego do darmowej dostawy. Następna podwyżka cen dotknie sprzedających. Od 8 grudnia zauważalnie wzrośnie koszt promowania ofert na Allegro w ramach usługi Allegro Ads.

Najbardziej typowym sposobem rozliczania reklamy w serwisie jest system „Cost Per Click”. Tłumaczenie wydaje się dość oczywiste, sprzedawca płaci za każde kliknięcie, dzięki któremu potencjalni kupujący trafiają do promowanej oferty. Do tej pory Allegro stosowało dwie stawki. Oferty z działów Elektronika, Moda, Uroda, Sport i Wypoczynek, Motoryzacja, Dziecko, Kolekcje i Sztuka, Kultura i Rozrywka kosztują 10 gr. Te z działów Dom i Ogród, Supermarket, Zdrowie, Firma i Ogłoszenia kosztują 25 gr.

Serwis w środę zaprezentował nowy taryfikator:

Zwiększymy stawki minimalnego CPC (kosztu za kliknięcie):

do 15 groszy dla działów: Kolekcje i Sztuka, Kultura i Rozrywka
do 20 groszy dla działu: Moda
do 25 groszy dla działów: Motoryzacja, Dziecko, Sport i Wypoczynek
do 30 groszy dla działów: Elektronika, Uroda
do 35 groszy dla działów: Dom i Ogród, Zdrowie, Supermarket
do 40 groszy dla działu: Firma i usługi.
Stawka dla działu Nieruchomości pozostanie bez zmiany.

Serwis stara się, by zmiany były możliwie bezbolesne dla użytkowników bez konta firmowego

Zmiany wchodzą w życie po dwóch tygodniach od ich ogłoszenia, co jest tempem dość typowym. Allegro zastrzega przy tym, że sprzedających posiadających konto firmowe czeka automatyczne zwiększenie stawek. Oczywiście, o ile dany użytkownik płaci obecnie mniej, niż wynika to z nowego taryfikatora. Jeżeli w ramach jednej grupy reklam uwzględnione są oferty z działów o różnych stawkach, to Allegro zrówna je do minimalnego kosztu najdroższego z nich. To praktyka stosowana w serwisie już wcześniej.

W przypadku zwykłych kont użytkowników zmiany będą łagodniejsze. Dopóki dany sprzedawca nie edytuje aktywnej kampanii, dopóty nic się dla niego nie zmieni. Po 8 grudnia nowe kampanie reklamowe będą rozliczane już na nowych zasadach. To samo dotyczy także edycji tych już istniejących. Mechanizm zrównywania ofert z różnych działów do minimalnego kosztu najdroższego z nich ma zastosowanie także w tym wypadku.

Allegro w ogłoszeniu o nowych stawkach przypomina także swoim użytkownikom, że nie muszą się wcale ograniczać do minimalnych wartości określonych w taryfikatorze. Zachęca do zwiększenia budżetów reklamowych, powołując się na nadchodzący Black Friday i okres przedświąteczny.

Logika jest tutaj bardzo prosta: konkurencja prawdopodobnie się na to zdecyduje, więc pozostawienie kwoty maksymalnego CPC na poziomie stawek minimalnych może spowodować, że efektywność reklam będzie niższa. Czy rzeczywiście tak będzie? Niektóre dane sugerują, że przedsiębiorcy działający w ecommerce mogą chcieć oszczędzić właśnie na budżecie reklamowym.