Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego lub z jego dofinansowaniem. Kolejny punkt Nowego Ładu to jednak pomoc głównie dla rodzin z dziećmi

Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji (156)
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego lub z jego dofinansowaniem. Kolejny punkt Nowego Ładu to jednak pomoc głównie dla rodzin z dziećmi

Wkład własny to dla wielu młodych osób największa przeszkoda na drodze do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Rządzący planują ją usunąć – chociaż w swoim stylu. Na kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego mogłyby bowiem liczyć głównie rodziny wielodzietne. To już kolejny punkt Nowego Ładu. 

Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego – ale głównie dla rodzin z dziećmi

Wczoraj „DGP” informował, że dotarł nieoficjalnie do rozwiązań, jakie pojawią się w Nowym Ładzie. Wśród nich m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku (chociaż dziś minister finansów twierdzi, że chodzi jednak o inną kwotę), ale i podniesienie drugiego progu podatkowego (miałby zaczynać się od 120 tys. zł, a nie od nieco ponad 85 tys. zł tak jak obecnie). Zła informacja jest natomiast taka, że rząd ma podobno rozważać też zlikwidowanie lub znaczne zmniejszenie odliczania składki zdrowotnej od PIT.

Dziś jednak pojawiły się kolejne informacje. Z doniesień „DGP” wynika, że w Nowym Ładzie mają również znaleźć się rozwiązania z zakresu polityki mieszkaniowej. Rządzący mają planować pomoc młodym osobom, które chcą kupić swoje własne pierwsze mieszkanie, ale nie są w stanie zaciągnąć kredytu ze względu na brak wkładu własnego. Państwo mogłoby albo oferować wkład własny (do 100 tys. zł) albo – kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego (do 160 tys. zł). Adresatami programu miałyby być osoby w wieku 24-40 lat, które mają zbyt wysokie dochody na uzyskanie innego rodzaju wsparcia, a jednocześnie – zbyt niskie, by być w stanie samodzielnie odłożyć na wkład własny. Co jednak należy podkreślić, wysokość udzielanego wsparcia miałaby zależeć od liczby dzieci. To oznacza, że pomoc przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mogłaby być udzielana tylko rodzinom z dziećmi, a najchętniej – rodzinom wielodzietnim. W przypadku drugiego dziecka dofinansowanie mogłoby wynieść 20 tys. zł. W przypadku trzeciego – 60 tys. zł, a za każde kolejne – 20 tys. zł.

Jeśli Nowy Ład faktycznie nie będzie przewidywać możliwości dofinansowania wkładu własnego dla np. młodych małżeństw bez dzieci, to trudno mówić o prawdziwej polityce prorodzinnej. Wiele osób woli najpierw kupić mieszkanie i zabezpieczyć się finansowo, a dopiero później decydować się na dzieci. Rząd natomiast dostrzegałby tylko te rodziny, które na dzieci zdecydowały się wcześniej.

Dostęp do diagnostyki prenatalnej i darmowa szczepionka HPV

Równie interesujący co kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego jest jednak także inny punkt Nowego Ładu. Rząd ma poszerzyć dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży i zapewnić darmową szczepionkę HPV.

Oprócz tego część Nowego Ładu ma być poświęcona także seniorom. Możliwe jest rozszerzenie programu Leki 75+ na młodsze roczniki czy umożliwienie osobom powyżej 55. roku życia zmniejszenia wymiaru pracy.