Kredyt przy ryczałcie może być trudny lub wręcz niemożliwy do uzyskania. Są pierwsze sygnały z banków

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (2)
Kredyt przy ryczałcie może być trudny lub wręcz niemożliwy do uzyskania. Są pierwsze sygnały z banków

Zmiany w ramach Polskiego Ładu zmusiły część przedsiębiorców do zmiany formy opodatkowania – głównie na ryczałt. Potwierdza się jednak scenariusz, którego obawiali się specjaliści – kredyt przy ryczałcie, zwłaszcza tuż po przejściu na tę formę opodatkowania, jest w wielu bankach właściwie niemożliwy. 

Kredyt przy ryczałcie może być niemożliwy. A już wcześniej było ciężko

Nie jest tajemnicą, że przy wnioskowaniu o kredyt (zwłaszcza hipoteczny) w najlepszej sytuacji są osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Banki na ogół znacznie gorzej oceniają zdolność kredytową przedsiębiorców. W najgorszej sytuacji od zawsze znajdowali się ryczałtowcy, ze względu na fakt, że przychody takiego przedsiębiorcy są deklarowane – koszty nie muszą być ewidencjonowane. Z tego względu bankom trudniej zbadać realną strukturę dochodów i wydatków potencjalnego kredytobiorcy.

Tymczasem grono ryczałtowców zdecydowanie się powiększyło w tym roku – wszystko ze względu na zmiany w ramach Polskiego Ładu i składkę zdrowotną, której nie można już odliczać od podatku. To spowodowało, że część przedsiębiorców zdecydowała się zmienić formę opodatkowania z podatku liniowego lub skali podatkowej właśnie na ryczałt. Dzięki temu będą płacić stałą składkę – jej wysokość zależy od rocznego przychodu.

Jak można było się jednak spodziewać, dla takich przedsiębiorców kredyt przy ryczałcie może być bardzo ciężki do uzyskania. Jak twierdzi na łamach prawo.pl Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat i partner w kancelarii GLC, przedsiębiorcy już sygnalizują, że pojawiają się problemy z odnawianiem linii kredytowej. Niektórzy musieli również czekać dłużej na pozytywną decyzję banku o przyznaniu finansowania. To z kolei oznacza, że przedsiębiorcy na ryczałcie mogą mieć problem nawet z pozyskaniem środków, które np. pozwoliłyby na dodatkowe inwestycje w działalność (np. otworzenie i remont gabinetu itd.).

Z kredytem hipotecznym będzie tylko gorzej

Nie ma też wątpliwości, że jeśli zwykły kredyt przy ryczałcie już okazuje się niekiedy problematyczny, to jeszcze większa przeprawa w banku czeka przedsiębiorców, którzy będą chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny. Może się wręcz okazać, że kredyt mieszkaniowy – niezależnie od osiąganych przychodów – będzie po prostu niemożliwy do uzyskania. I to zwłaszcza w świetle nowej rekomendacji KNF, która znacząco obniży zdolność kredytową większości Polaków.

Osoby, które nie zdecydowały się na przejście na ryczałt (ale biorą to pod uwagę w przyszłości) lub osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą, powinny zatem pamiętać o pozabiznesowych skutkach ryczałtu. Jednym z nich jest utrudniony dostęp do produktów kredytowych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.