Czterodniowy tydzień pracy, pensja co tydzień? Coraz więcej Polaków chce zmian

Praca Dołącz do dyskusji (18)
Czterodniowy tydzień pracy, pensja co tydzień? Coraz więcej Polaków chce zmian

Pandemia koronawirusa spowodowała rewolucję na rynku pracy – biura pustoszeją, a spotkania biznesowe odbywają się zwykle zdalnie. Okazuje się jednak, że Polacy, zwłaszcza ci młodzi, chcą kolejnych zmian. Krótszy tydzień pracy, za to bardziej intensywny? Czemu nie!

Tradycyjny model pracy – osiem godzin w biurze z przerwą na lunch, to już raczej przeszłość. Choćby z tego powodu, że coraz częściej pracujemy z domu. Ale jak wygląda przyszłość? Na pewno pracownicy chcą zmian – i to dość radykalnych. Tak przynajmniej wynika z badania firmy ADP. A im młodszy respondent, tym potrzeba zmian jest większa.

Okazuje się, że tradycyjny, ośmiogodzinny model pracy, podoba się tylko 38 proc. Polaków. Niektórzy (32 proc. przebadanych) godziliby się nawet pracować dłużej – ale pod warunkiem wyższej pensji. 23 proc. pracowników z kolei wolałoby czterodniowy, krótszy tydzień pracy – jeśli byłoby więcej godzin pracy przez cztery dni, ale z zachowaniem „pięciodniowej” pensji.

Najbardziej zmian chcą młodsi pracownicy, w wieku 18-24 lat. Tylko 35 proc. z nich chce pracować osiem godzin. Tymczasem jeśli chodzi o grupę „55 plus”, to odsetek ten wynosi aż 54 proc.

Krótszy tydzień pracy to nie wszystko. A może częstsze wypłaty?

W Polsce standardem jest wypłata wynagrodzenia co miesiąc. Potwierdza to zresztą badanie ADP. 85 proc. badanych rozlicza się z pracodawcą właśnie w tym modelu. Nie wszystkim to się jednak podoba. 52 proc. mówi co prawda, że jest to najlepsze rozwiązanie, ale już 21 proc. wolałoby pensję co dwa tygodnie. Dla 15 proc. z kolei ideałem byłaby wypłata co tydzień.

Jak komentują autorzy badań, częstszych wypłat chcieliby przede wszystkim młodsi pracownicy – nawet nie tylko millenialsi, ale też ci z „pokolenia Z”. Czyli ci, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy.

Widać więc, że Polacy nie mają jednej wizji tego, jak powinien wyglądać ich tydzień pracy – i jak często chcą otrzymywać wypłaty. Tym, czego jednak chcą, jest po prostu większa elastyczność pracodawców.

A autorzy badania z ADP podkreślają, że warto eksperymentować. I że firmy, które zdecydowały się na przykład na czterodniowy tydzień pracy, zwykle były zadowolone. Bo z jednej strony poprawiała się efektywność, ale z drugiej – zadowolenie samych pracowników z pracy. Pytanie, czy polscy pracodawcy są gotowi taką elastyczność im zaoferować.