Który kurier jest najlepszy? Paczki warto wysyłać głównie DHL, InPostem i UPS. Najgorzej? FedEX…

Codzienne Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (108) 29.10.2017
Który kurier jest najlepszy? Paczki warto wysyłać głównie DHL, InPostem i UPS. Najgorzej? FedEX…

Maja Werner

Który kurier jest najlepszy? Który kurier jest najtańszy? Polski Instytut Badań Jakości przygotował raport, w którym przyjrzał się podmiotom działającym na polskim rynku przesyłek kurierskich. Oto płynące z niego wnioski. 

Lata moich doświadczeń, często bardzo niemiłych, z kurierami doprowadziły do wniosku, że bardzo trudno jest oceniać kuriera przez pryzmat jego firmy lub obsługującej go centrali. Zwykle podmiotem decydującym o ostatecznej ocenie jakości przewozu przesyłki jest bowiem osoba odpowiedzialna za jej dostarczanie bezpośrednio w naszym regionie. Ostatnimi czasy nawiązałam więź z kurierem DPD, który zawsze jest terminowy, uprzejmy i zapowiada się telefonicznie. Z tego też względu zakupy dokonuję w taki sposób, by w miarę możliwości zawsze przysyłano mi je właśnie za pośrednictwem tej firmy. Ale pewnego dnia uprzejmego pana zabrakło, zastąpił go kto inny i już odczucia diametralnie się odmieniły, a z dostawą pojawiły się problemy.

Który kurier jest najlepszy?

Polski Instytut Badań Jakości przygotował bardzo wyczerpujący raport starający się odpowiedzieć na pytanie który kurier jest najlepszy. Niestety siłą rzeczy testy były bardzo mocno uzależnione od wspomnianego wyżej czynnika ludzkiego na ostatnim etapie doręczenia – ale na szczęście nie tylko. Przebadano w sumie 7 firm oferujących usługi kurierskie: DHL, DPD, FedEx, GLS, Inpost, Pocztex i UPS.

Badanie PIBS składało się z czterech etapów uwzględniających „Obsługę i komfort”, „Jakość”, „Czas realizacji” oraz „Cenę”. Ten ostatni aspekt okazał się wedle badających najbardziej istotny, ponieważ stanowił aż 30% oceny końcowej. Prawdopodobnie jest to słuszne założenie, ponieważ właśnie nim kieruję się w dużej mierze podczas nadawania przesyłki. Dla mnie, w roli nadawcy, pozostały aspekty nie są przecież aż tak istotne przy założeniu, że przesyłka w końcu jednak w jednym kawałku dojdzie.

Badający starali się naprawdę możliwie rzetelnie przebadać możliwości kurierów, co można wywnioskować choćby po opisach metodologii badania, np.:

„Czas realizacji” – mierzyła czas doręczenia przesyłek. Dla uzyskania wiarygodnych i reprezentatywnych wyników, zdecydowano się na realizację badania w dwóch dużych aglomeracjach miejskich (Warszawa i Łódź) oraz w dwóch mniejszych miejscowościach – Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) i Zapluskowęsy (woj. kujawsko-pomorskie).

Który kurier jest najlepszy – wyniki badania

Ostatecznie badania doprowadziły do wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W kategorii „obsługa i komfort” liderem okazał się UPS, zaś nieznacznie po nim GLS i Pocztex. W kategorii jakość tryumfował ponownie UPS, a tuż za jego plecami uplasowały się DHL i InPost. Perfekcyjny wynik w kategorii „czas realizacji” osiągnęły DHL i DPD, zaś na trzecim miejscu podium uplasował się UPS. Również pod względem rekomendacji klientów tryumfował UPS, nieznacznie wyprzedzając DHL. Ze sporą stratą podium zamknął DPD.

Który kurier jest najtańszy?

Jeśli podczas zamawiania kuriera najważniejsze jest dla was kryterium tego, który kurier jest najtańszy – pod tym względem konkurencję zdemolował Inpost, co następnie odbiło się też na jego bardzo dobrej pozycji w końcowym zestawieniu. Wśród „tradycyjnych” firm kurierskich prym wiódł DHL ze sporą stratą do lidera, a trochę za nim znalazło się DPD.

Wyniki zbiorcze – jaki kurier jest najlepszy dla naszej przesyłki?

Wszystkie kategorie zostały podsumowane w jednej, przystępnej dla oka tabelce, która wprawdzie nie przesądza w sposób ostateczny, że od jutra wszystko przesyłam DHL-em, natomiast… Myślę, że postaram się unikać firm FedEx i GLS, które na tle konkurentów wypadły bardzo przeciętnie.

Firma Wynik Info
1 DHL 88,5% 4,4 | Bardzo dobry
2 Inpost 86,3% 4,3 | Bardzo dobry
3 UPS 85,5% 4,2 | Dobry
4 Pocztex 82,6% 4,0 | Dobry
5 DPD 81,9% 4,0 | Dobry
6 GLS 72,9% 3,4 | Dobry
7 FedEx 65,9% 2,9 | Dostateczny

Według mnie w kontekście pierwszych pięciu firm przesyłkowych decydujący będzie więc ten czynnik ludzki, o którym pisałam we wstępie do tego artykułu.

Uszkodzona przesyłka, kurier odjechał, a sprzedawca wymaga protokołu szkody? To nielegalne

Tagi:: , , , , , , , , ,

108 odpowiedzi na “Który kurier jest najlepszy? Paczki warto wysyłać głównie DHL, InPostem i UPS. Najgorzej? FedEX…”

   • Poczta Polska, drożej niż kurwierzy to jeszcze gorzej…
    zaoferują ubezpieczenie, ale jak kurier coś zniszczy to i tak nic Ci nei da ubezpieczenie, podzięjkuję za ten shit poczty polskiej… gorsza niż fedex..

 1. Pracuję w dużym zespole budynków kilku korporacji.
  DHL przywozi paczkę do mojego budynku ja tylko zjeżdzam windą na parter.
  Co rob Fedex? Fedex parkue auto na środku pomiędzy budynkami, tam robi sobie punkt odboiru i dzwoni po ludzi z różnych biurowców żeby przyszli po paczke. WTF?

  • gls robi to samo. Kurierzy nie są w stanie rozwieźć np 150 paczek dziennie. W glsie w święta niektórzy z nich maja po ok 200-250. Dziennie. Pracują od 6:30-21. Nikogo to nie interesuje, najważniejsza jest ilość, wydajność, statystyki na pojazd. Nic innego się nie liczy.

 2. InPost w czołówce. Chyba nie w kategoriach przesyłek pobraniowych w których trzymają kasę znacznie ponad regulaminowy termin.

 3. Fedex kojarzy mi się od zawsze z filmikiem na YouTube, gdzie kurier przerzucił monitor przez płot i pojechał. Monitor był w oryginalnym pudełku i dobrze wiedział co robi.
  DHL daje radę, głównie zamawiam nim z Chin i jest ekspres.

 4. Bardzo ciekawe, tak się składa, że Dymitr na kanale „Sprawdzam Jak” przetestował wszystkich kurierów i zwycięzcą został Fedex, który nie pobił mu żadnej szklanej rzeczy którą przesyłał.

   • E tam, ja i tak unikam kurierów jak ognia. Wszystkie paczki, które tylko mogę, zamawiam paczkomatem i paczką w ruchu, bo nie lubię czekać i bać się wyjść z domu, bo zaraz przyjdzie kurier, który przyjdzie właśnie wtedy kiedy się zniecierpliwię i opuszczę dom. Także wszystkie te wady i zalety kurierów wyrzucam do kosza, w paczkomacie czeka na mnie przesyłka i niczym się nie denerwuję.

    • Ja również, jak tylko mogę to wybieram odbiór w punkcie (Ruchu, paczkomacie czy sklepie). Mam tyle negatywnych doświadczeń z porami odbioru paczek, że słabo mi się robi na samą myśl, że znów będę musiał kombinować jak odebrać paczkę.

    • Paczkę do paczkomatu także dostarcza „kurier” więc tutaj różnicy nie ma. Poza tym, niektórych paczek nie wsadzisz do takiego paczkomatu ze względu na jego gabaryt.

     Przypomniała mi się sytuacja gdzie „kurier” ( czy jak go tam nazywać ) miał problem ze zmieszczeniem paczki do szufladki w paczkomacie więc zaczął w nią napierd***ć jak opętany aż w końcu drzwiczki się domknęły.

     Widząc takie sytuacje mogę stwierdzić że nie ma różnicy pomiędzy paczkomatem a kurierem, różnica zaczyna się i kończy na człowieku, który jako ostatni ma kontakt z przesyłką przed nami.

 5. Inpost. Podpisana umowa. W ciągu 6 miesięcy 5 kurier 1650 zł na rękę. 5 reklamacji na ok.400 przesyłek. Opowieści z sortowni nie nadają się do opowiadania. Moja ocena mimo wszystko (-4) na 6.

 6. 9 lat pracowałem w GLS jako „spedytor”- obsługa paczek, koordynowanie pracy kurierów, obsługa klienta. Znam temat od środka. Każda firma ma swoje wady i zalety. Nie da się jednoznaczne stwierdzić która jest najlepsza. Finalna ocena zasadza się zawsze na opinii odbiorcy paczki, a ta zależy tylko i wyłącznie od… humoru i osobowości szanownego pana kuriera. 90% telefonów które odbierałem polegaly na tłumaczeniu klientowi dlaczego kurier zachował się tak a nie inaczej. Wszystko w temacie.

  • Czyli pracodawca powinien się postarać o dobór odpowiednich pracowników – kurierów, skoro 90% opinii o firmie zależy właśnie od nich. Odpowiednia pensja powinna zachęcać ich do tego, aby byli uprzejmi i sprawa zakończona.

   • Dokładnie. Odpowiednia pensja to podstawa, natomiast to nie firmy kurierskie zatrudniają kurierow, tylko przewoźnicy, którzy wystawiają fv firmie, a którzy sami zatrudniają kurierów. Oczywiście pensja zależy od tego ile firma da kasy przewoznikowi.

 7. Nie lubię DPD, zawsze dostarczają przesyłki do mnie pod koniec dnia lub następnego, niż planowana godzina. Wolę zdecydowanie Pocztex.

  • Niestety zgadzam się z autorem. Po prostu masz szczęście bo ostatnim ogniwem u Ciebie jest ogarnięty gościu z P a nie z D. Ja odbieram paczki w pracy. Przychodzą UPS/Pocztexem/DPD i Bóg wie czym jeszcze. Wszystko zależy od ostatniego ogniwa.

 8. Ja staram się w ogóle nie wybierać opcji „dostawa kurierem”. Wole pójść do paczkomatu albo do kiosku ruchu niż dogadywac się na odbiór, dzwonić, umawiać się. Szkoda na to czasu nerwow. Poza tym, w każdej firmie paczki są rzucane, kopane, zgniatane i to nie tylko przez kurierów ale głównie przez magazynierow. To jest na porządku dziennym

 9. ja zacząłem ostatnio z bliskiej paczki korzystać :) nie muszę czekać na kurierów, bo paczki dostarczane są do punktów partnerskich, takich jak żabki, stacje benzynowe czy kioski :) są też przy tym tańsze niż przesyłki kurierskie, co jest kolejnym plusem :)

 10. UPS ??????
  Jak można mówić o dobrej firmie jeżeli : tu cytat ,,kurier nie ma obowiązku kontaktować się telefonicznie z odbiorcą przesyłki ”
  Totalna porażka!!!!
  Żadna firma kurierska w ten sposób nie działa!!!

 11. DHL to jakieś dno niewiem ile wam płacą za pisanie tych głupot o polecaniu ich.
  14 dni czekałem na wysyłkę aż dotrze, 3ciego dnai z tych 14 kurier miał paczkę u mnie w mieście następnie 11 dni leżała na magazynie oddalonym 40-45km (najbliższym) bo mieli za mało kurierów żeby dowieźć paczkę koniec końców po nieudanych interwencjach musiałem sam się po nią przejechać, strata czasu,nerwów i pieniędzy, z pocztą polską, dpd nie miałem nigdy takich problemów, GLS to złom faktycznie to samo co dhl odwalaja. FedEx jeszcze mnie nie zawiódł.

 12. Firma fatalnie zarządzana, kadry praktycznie nie istnieją. Polacy na dyrektorskich stanowiskach wyzyskują podwładnych, nie potrafią również niczego wywalczyć dla pracowników, zachowują się jak psy ogrodnika. Firma wymaga poświęceń nie oferując nic w zamian, praca w nadgodznach nie jest rozliczana, praca o charakterze wyjazdowym jest traktowana jako delegacja bez nadgodzin, wyjeżdzasz z domu o 6, wracasz o 21 a otrzymujesz wynagrodzenie za 8h pracy. Mobberzy pozostają na stanowiskach a ofiary uciekają z firmy, często zbiorowo. Pracownicy traktowani są nierówno, niesprawiedliwie, jedni poddawani są ciagłym kontrolom pomimo bardzo dobrej opinii pozostali pozostawiani są w spokoju, odnosi się wrażenie, że firma w ten sposób zmusza pracowników do rezygnacji z pracy, ponieważ nie zamierza płacić za likwidację stanowiska. Pracownicy latami procesują się z UPS, niestety firma angażuje duże środki w walkę z byłymi pracownikami. UWAGA na UPS!

 13. UPS to dno i kilometr mułu. Przesyłka wysłana do innego miasta niż w adresie. 4 dni od nadania paczki nadal nie dotarła do odbiorcy. Na infolinię też się nie można dodzwonić. Nie polecam, wręcz odradzam. Już PP lepiej wykonuje swoje usługi kurierskie.
  Polecam DHL bądź Inpost

  • UPS nie potrafi zadzwonić do drzwi, mimo pokonania domofonu w bloku i zostawia awizo na skrzynce. DHL dzwoni na numer podany na przesyłce i informuje o problemie jeśli nie odpowiada nikt na domofon czy dzwonek do drzwi. Nawet czasem z wyprzedzeniem potrafi poinformować, że właśnie się zbliża. Można? Można!

 14. Fedex najgorsza firma kurierska z jaką kiedykolwiek miałam doczynienia. Koszmar. Przerxucają paczki prze, ogrodzenie, ignorancja klienta na infolinii, naliczają bezpodstawnie dodatkowe opłaty za rzekomy niestandard dwa miesiące od wysłania paczki mimo, że była standardowa, nie podając nawet w odpowiedzi na reklamację konkretnego powodu tego naliczania. To koszmar, olewają klienta nwet stałego. Masakra

 15. Fastpost świetnie sie sprawdza. Posrednik wprawdzie ale znaleść mozna naprawde w dobrej cenie kuriera u nich ale co ważne – dla mnie bylo przynajmniej- dobrze doradzą nawet jak spakowac przesyłke i czy i jak ubezpieczyć

  • Racja, korzystam i tylko chwalić. Sporo ostatnio wysłane dzięki nim i bezproblemowo a troche zaoszczędzone. Fastpost wychodzi chyba na prowadzenie jak chodzi o pośrednikow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *