Który kurier jest najlepszy? Paczki warto wysyłać głównie DHL, InPostem i UPS. Najgorzej? FedEX…

Gorące tematy Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (350)
Który kurier jest najlepszy? Paczki warto wysyłać głównie DHL, InPostem i UPS. Najgorzej? FedEX…

Który kurier jest najlepszy? Który kurier jest najtańszy? Polski Instytut Badań Jakości przygotował raport, w którym przyjrzał się podmiotom działającym na polskim rynku przesyłek kurierskich. Oto płynące z niego wnioski. 

Lata moich doświadczeń, często bardzo niemiłych, z kurierami doprowadziły do wniosku, że bardzo trudno jest oceniać kuriera przez pryzmat jego firmy lub obsługującej go centrali. Zwykle podmiotem decydującym o ostatecznej ocenie jakości przewozu przesyłki jest bowiem osoba odpowiedzialna za jej dostarczanie bezpośrednio w naszym regionie. Ostatnimi czasy nawiązałam więź z kurierem DPD, który zawsze jest terminowy, uprzejmy i zapowiada się telefonicznie. Z tego też względu zakupy dokonuję w taki sposób, by w miarę możliwości zawsze przysyłano mi je właśnie za pośrednictwem tej firmy. Ale pewnego dnia uprzejmego pana zabrakło, zastąpił go kto inny i już odczucia diametralnie się odmieniły, a z dostawą pojawiły się problemy.

Który kurier jest najlepszy?

Polski Instytut Badań Jakości przygotował bardzo wyczerpujący raport starający się odpowiedzieć na pytanie który kurier jest najlepszy. Niestety siłą rzeczy testy były bardzo mocno uzależnione od wspomnianego wyżej czynnika ludzkiego na ostatnim etapie doręczenia – ale na szczęście nie tylko. Przebadano w sumie 7 firm oferujących usługi kurierskie: DHL, DPD, FedEx, GLS, Inpost, Pocztex i UPS.

Badanie PIBS składało się z czterech etapów uwzględniających „Obsługę i komfort”, „Jakość”, „Czas realizacji” oraz „Cenę”. Ten ostatni aspekt okazał się wedle badających najbardziej istotny, ponieważ stanowił aż 30% oceny końcowej. Prawdopodobnie jest to słuszne założenie, ponieważ właśnie nim kieruję się w dużej mierze podczas nadawania przesyłki. Dla mnie, w roli nadawcy, pozostały aspekty nie są przecież aż tak istotne przy założeniu, że przesyłka w końcu jednak w jednym kawałku dojdzie.

Badający starali się naprawdę możliwie rzetelnie przebadać możliwości kurierów, co można wywnioskować choćby po opisach metodologii badania, np.:

„Czas realizacji” – mierzyła czas doręczenia przesyłek. Dla uzyskania wiarygodnych i reprezentatywnych wyników, zdecydowano się na realizację badania w dwóch dużych aglomeracjach miejskich (Warszawa i Łódź) oraz w dwóch mniejszych miejscowościach – Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) i Zapluskowęsy (woj. kujawsko-pomorskie).

Który kurier jest najlepszy – wyniki badania

Ostatecznie badania doprowadziły do wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W kategorii „obsługa i komfort” liderem okazał się UPS, zaś nieznacznie po nim GLS i Pocztex. W kategorii jakość tryumfował ponownie UPS, a tuż za jego plecami uplasowały się DHL i InPost. Perfekcyjny wynik w kategorii „czas realizacji” osiągnęły DHL i DPD, zaś na trzecim miejscu podium uplasował się UPS. Również pod względem rekomendacji klientów tryumfował UPS, nieznacznie wyprzedzając DHL. Ze sporą stratą podium zamknął DPD.

Który kurier jest najtańszy?

Jeśli podczas zamawiania kuriera najważniejsze jest dla was kryterium tego, który kurier jest najtańszy – pod tym względem konkurencję zdemolował Inpost, co następnie odbiło się też na jego bardzo dobrej pozycji w końcowym zestawieniu. Wśród „tradycyjnych” firm kurierskich prym wiódł DHL ze sporą stratą do lidera, a trochę za nim znalazło się DPD.

Wyniki zbiorcze – jaki kurier jest najlepszy dla naszej przesyłki?

Wszystkie kategorie zostały podsumowane w jednej, przystępnej dla oka tabelce, która wprawdzie nie przesądza w sposób ostateczny, że od jutra wszystko przesyłam DHL-em, natomiast… Myślę, że postaram się unikać firm FedEx i GLS, które na tle konkurentów wypadły bardzo przeciętnie.

Firma Wynik Info
1 DHL 88,5% 4,4 | Bardzo dobry
2 Inpost 86,3% 4,3 | Bardzo dobry
3 UPS 85,5% 4,2 | Dobry
4 Pocztex 82,6% 4,0 | Dobry
5 DPD 81,9% 4,0 | Dobry
6 GLS 72,9% 3,4 | Dobry
7 FedEx 65,9% 2,9 | Dostateczny

Według mnie w kontekście pierwszych pięciu firm przesyłkowych decydujący będzie więc ten czynnik ludzki, o którym pisałam we wstępie do tego artykułu.