Lecznicza marihuana może być używana w Polsce

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (2)
Lecznicza marihuana może być używana w Polsce

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że leki na bazie marihuany mogą być szybko i bez problemów sprowadzone do Polski dla konkretnych pacjentów.

Jednym z argumentów osób, które są za legalizacją marihuany jest jej aspekt leczniczy. Choć w Polsce w wielu przypadkach skuteczność w zapobieganiu objawom wielu chorób nie została udowodniona, to jednak… leki na bazie marihuany są już u nas dostępne.

Jak podaje PAP, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że leki na bazie marihuany mogą być sprowadzane do polski w ramach importu docelowego. Oznacza to, że są dostępne, ale otrzymać je mogą tylko konkretni pacjenci po zaleceniu lekarza.

Co więcej, jeden z leków można kupić w naszym kraju już od dwóch lat i nie ma potrzeby jego specjalnego sprowadzania. Jest to środek wyłącznie dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, który pomaga w łagodzeniu objawów spastyczności. Jest wydawany na receptę, jednak bez refundacji, ponieważ brakuje badań, które wskazywałyby na jego wysoką efektywność.

Jak powinni działać pacjenci cierpiący na inne schorzenia? Przede wszystkim, muszą uzyskać zgodę swojego lekarza. Następnie wniosek przekazywany jest do konsultanta krajowego lub wojewódzkiego. Po maksymalnie 7 dniach wędruje do Ministerstwa Zdrowia, które na rozpatrzenie ma 21 dni, lecz zwykle dokonuje tego w ok. 3 dni. Następnie zlecenie składane jest do hurtowni, której sprowadzenie leku może zająć od kilku dni do trzech tygodni.

W praktyce więc dostępny niemal od ręki jest tylko jeden lek. Na wszystkie inne trzeba poczekać, zapewne od ok. 2 tygodni aż do 1,5 miesiąca. Czy to wystarczające uproszczenie przy sprowadzaniu leków na bazie marihuany? I czy polityka informacyjna na drodze lekarz-pacjent jest na tyle duża, że wszyscy chory wiedzą jakie mają metody leczenia lub uśmierzania bólu?

Do Sejmu zostały zgłoszone projekty, których celem jest legalizacja marihuany. Wśród nich jest wniosek o umożliwienie uprawy i zbioru na własny użytek lub w celach medycznych konopi innych niż włókniste. Premier Ewa Kopacz wspominała też w połowie lipca br, że kolejne leki na bazie marihuany będą stopniowo dopuszczane do użycia po tym, jak przeprowadzone na nich będą odpowiednie badania.

Masz prawo z dostępem do leków lub Twój lekarz nie chce wypisać recepty, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com