Dzięki nim naprawdę można poczuć się bezpiecznie. Legalne narzędzia do samoobrony w Polsce

Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Dzięki nim naprawdę można poczuć się bezpiecznie. Legalne narzędzia do samoobrony w Polsce

Zastanawiając się nad tym, jakie legalne narzędzia do samoobrony można nosić przy sobie, większość osób w pierwszej kolejności pomyśli o gazie pieprzowym. I będzie to zresztą jak najbardziej słuszne skojarzenie. Jednak produktów dostępnych bez zezwolenia, które realnie mogą uratować nas w niebezpiecznej sytuacji, jest znacznie więcej.

Gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, paralizator, a może pistolet hukowy? Jeśli chodzi o legalne narzędzia do samoobrony, rynek jest obfity. Żeby wybrać najodpowiedniejszą broń dla siebie, warto przyjrzeć się temu, jak działają poszczególne narzędzia.

Legalne narzędzia do samoobrony – co wybrać?

To zależy od tego, w jakiej sytuacji z największym prawdopodobieństwem takie narzędzie może nam się przydać. Ostatnio na przykład, jadąc taksówką rozmawiałam z kierowcą o niebezpiecznej sytuacji, która właśnie miała miejsce w mieście. W efekcie zaczęliśmy się zastanawiać, jakie narzędzie byłoby najodpowiedniejsze do samoobrony osoby, która prowadzi pojazd. Gaz pieprzowy w takiej sytauacji oczywiście „odpada”. Rozpylenie go w aucie mogłoby się skończyć źle nie tylko dla napastnika. Po chwili zastanowienia doszliśmy do wniosku, że w takiej sytuacji najlepiej sprawdziłby się paralizator.

Poniżej wymieniam legalne narzędzia do samoobrony wraz z krótkim opisem ich użycia. Myślę, że nawet ogólne opisy pomogą zorientować się w temacie i nakierują zainteresowanych na wybór najbardziej odpowiedniego dla swojej sytuacji środka obrony.

Gazy pieprzowe i paralizatory – obrona bez bezpośredniego kontaktu z napastnikiem

Gazy pieprzowe

Jak już wyżej wspomniałam gazy pieprzowe to zdecydowanie najpopularniejsze narzędzia samoobrony. Nie ma co się dziwić. Są małe, stosunkowo tanie, proste w obsłudze i co najważniejsze – skuteczne. Żeby posłużyć się gazem pieprzowym, należy wycelować w twarz napastnika z odległości maksymalnie 4 metrów i nacisnąć przycisk uruchamiający strumień.

Gaz pieprzowy zawiera kapsaicynę alkaloidową, która wywołuje silną reakcję alergopodobną i obezwładnia napastnika, dając osobie atakowanej niezbędny czas na ucieczkę lub wezwanie służb. W ofertach sklepów z militariami, poza klasycznymi pojemnikami z gazem, można odnaleźć również miotacze, które wyglądają jak prawdziwa broń (tzw. pistolety na gaz).

Paralizatory

Paralizatory to bardzo skuteczne, ale też już znacznie droższe legalne narzędzia do samoobrony. Podczas gdy dobry gaz pieprzowy można kupić już za około 30 zł, ceny paralizatorów wahają się od około 100 do nawet kilku tysięcy złotych.

Bez zezwolenia można nabyć paralizator o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 Ma. Tym, co różnicuje paralizatory w różnych półkach cenowych jest ich napięcie i przede wszystkim odległość, z której można ich skutecznie użyć w stosunku do agresora. W przypadku tych najbardziej klasycznych, żeby porazić napastnika prądem, trzeba się do niego zbliżyć na odległość wyciągniętej ręki. Nowoczesne (i bardzo drogie) paralizatory laserowe mogą natomiast z odległości nawet 4,5 metra strzelać elektrodami, które po trafieniu w atakującego rażą go prądem i obezwładniają ładunkiem elektrycznym.

Legalne narzędzia do samoobrony bezpośredniej

Kubotany

Kubotany to narzędzia, które zwiększają siłę pięści. Co za tym idzie, pomogą w samoobronie przy bezpośrednim kontakcie z napastnikiem i przy użyciu siły fizycznej.

Wśród ich zalet można wymienić na pewno niewielkie rozmiary i niepozorny wygląd. Kubotany występują też w formie długopisów taktycznych. Czyli dosłownie – długopisów i narzędzi samoobrony w jednym. Uważam jednak, że ciężko jest skutecznie użyć kubotanu do samoobrony bez odpowiedniego treningu, co jest słabością tego narzędzia.

Pałki teleskopowe

Pałki teleskopowe są uważane za jedne z najskuteczniejszych narzędzi do samoobrony. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 1976 r., legalne jest również użycie pałki do obrony przed nieuzbrojonym napastnikiem (III KR 21/76). Tak samo jak w przypadku kubotanu, pałki teleskopowej, która umożliwia dokonywanie uderzeń i ich blokowanie, trzeba umieć użyć. Ceny pałek teleskopowych zaczynają się od 80 zł i w zależności od rodzaju, wielkości lub materiału z jakiego są wykonane, sięgają nawet do 1200 zł.

Poza narzędziami, które służą typowo do obrony, mamy również produkty, których zadaniem jest odstraszyć napastnika hałasem i poinformować o ataku otoczenie. Wśród nich wyróżniamy między innymi pistolety hukowe – tzw. straszaki, czy też alarmy dźwiękowe.

Obrona konieczna – kiedy można użyć narzędzi do samoobrony?

Wszystkie wymienione wyżej narzędzia do samoobrony, można posiadać legalnie. Ważne natomiast jest również ich odpowiednie użycie, które regulują przepisy o obronie koniecznej.

Tym, czego można się obawiać stając z napastnikiem w szranki jest przekroczenie granic obrony koniecznej. Aby do tego nie dopuścić, warto pamiętać o tym, żeby wszelkie legalne narzędzia do samoobrony stosować – no właśnie – do samoobrony. Nasze działania powinny być współmierne i konieczne dla odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu. Powinniśmy więc broniąc się zrobić tylko tyle, ile jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie lub komuś innemu.