Jest nowe rozporządzenie epidemiczne. Wśród szeregu nowych regulacji znajduje się zapis zezwalający na organizację spotkań towarzyskich. Limit osób na imprezach będzie wynosił, w zależności od ich rodzaju – 25 lub 50 osób. Ale, co ciekawe, do tego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione!
Limit osób na imprezach
Nowe rozporządzenie covidowe co prawda, co do zasady, utrzymuje zakaz organizacji imprez, spotkań i zebrań. Ale wprowadza serię wyjątków. A zatem do 28 maja można zorganizować:
- spotkanie lub zebranie służbowe i zawodowe
- imprezę bądź spotkanie do 25 osób na otwartym powietrzu bądź w lokalu lub mieszkaniu należącym do organizatora
- zgrupowanie mające na celu zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt
Jeszcze inne zasady będą obowiązywać od 29 maja (na razie do 5 czerwca). Wtedy, w przypadku spotkań na świeżym powietrzu, limit osób na spotkaniach wzrośnie do 50 uczestników. Co ważne, niezwykle istotną częścią nowej regulacji jest punkt 16. Mówi on, że do tej liczby nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko Covid-19! Przypomnijmy, że do tej pory resort zdrowia utrzymywał, że organizację imprez dopuści od połowy maja. Tymczasem zdjęcie zakazu następuje tydzień wcześniej. Co jednak z tego, skoro w ten weekend nikt żadnego wesela ani komunii zorganizować po prostu nie zdąży.
Zaszczepieni będą poza limitem
Rozporządzenie wchodzi w życie już od tej soboty 8 maja. Czyli koniec z pytaniami „od kiedy wesela i komunie?”. Minister zdrowia wyraźnie dopuszcza organizację takich wydarzeń, w dodatku dając możliwość zaproszenia sporej liczby osób, jeśli w tym gronie będą ludzie zaszczepieni. Przepis nie precyzuje czy chodzi tylko o tych, którzy mają za sobą pierwszą dawkę, ale można się domyślać że – tak jak w przypadku paszportów covidowych w Polsce – mowa o ludziach z pełną odpornością po szczepieniu. Co istotne, w rozporządzeniu nie ma zapisu o podobnej regulacji dotyczącej ozdrowieńców, którzy wciąż będą włączeni w „normalny” limit osób. Nie ma też mowy o czasie, jaki musi upłynąć po otrzymaniu drugiej dawki preparatu (bądź pierwszej w przypadku szczepionki J&J). I jeszcze ciekawostka – imprezy organizować będzie można, ale już zgromadzeń… praktycznie nie (pozostaje limit do 5 osób).
To teraz puśćmy wodze wyobraźni. Ktoś organizuje komunię na 40 osób na swojej posesji. Czyli jest 15 osób poza limitem (no, może mniej, bo gospodarze nie są do niego wliczani). „Życzliwy” sąsiad zawiadamia policję, uważając że ktoś narusza normy sanitarne. I teraz co się dzieje? Policja musi sprawdzić czy dany gość posiada status osoby zaszczepionej. W jaki sposób to zrobi? Czy powinniśmy mieć przy sobie zaświadczenie potwierdzające przyjęcie obu dawek? Czy też funkcjonariusz ma dysponować dostępem do bazy osób zaszczepionych? Teoretycznie wszystko da się zrobić, choć w rozporządzeniu nie jest to doprecyzowane. Można więc spodziewać się, że rodzi się pole do nadużywania tego przepisu, bo czy naprawdę patrol będzie wchodził na taką imprezę i przeprowadzał tak żmudną kontrolę?
Szykuje się towarzyski maj
Nowa regulacja ma przede wszystkim pozwolić na organizację przyjęć komunijnych oraz wesel. Szczególnie z tymi ostatnimi przez wiele miesięcy był ogromny problem, bo zakaz organizacji wesel miał charakter ciągły właściwie od października 2020 roku. Teraz zacznie się wielkie nadrabianie. A że przy okazji robi się coraz cieplej, coraz więcej z nas jest zaszczepionych i po prostu potrzebujemy wolności, to w ślad za nową regulacją wrócą urodziny, imieniny, grille i inne spotkania. Trudno się dziwić – wszyscy mamy dość izolacji. Niektórzy lekarze być może łapią się za głowy i obawiają się wzrostu zakażeń z tego powodu. Oby jednak szczepionkowa mobilizacja Polaków sprawiła, że te obawy okażą się bezpodstawne i każdego kolejnego dnia będziemy coraz bliżej powrotu do normalności.