Jeśli rządzący będą konsekwentni, a sytuacja epidemiczna w poszczególnych województwach nie ulegnie nagle radykalnej zmianie, to ograniczenia zostaną wprowadzone w kolejnych województwach. Regionalny lockdown obejmie wtedy mazowieckie i lubuskie, a być może także kujawsko-pomorskie. Niewykluczone są też nowe obostrzenia ogólnopolskie.
Regionalny lockdown: mazowieckie i lubuskie kolejnymi województwami do zamknięcia
Przypomnijmy – do co najmniej 20 marca potrwa lockdown na Warmii i Mazurach. Zamknięte są kina, teatry, galerie handlowe. Nauka w klasach I-III szkoły podstawowej odbywa się obecnie w formie zdalnej, chociaż od 13 marca ma powrócić forma hybrydowa. Analogiczne obostrzenia będą od 13 marca obowiązywać również w województwie pomorskim, gdzie sytuacja cały czas się pogarsza. Wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczył już 47. Próg, którego przekroczenie miało skutkować regionalnym lockdownym, wynosi 40.
Niestety – sytuacja pogarsza się nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim (tam lockdown – jak do tej pory – jest mało skuteczny, bo wskaźnik przekroczył 59 zakażeń na 100 tys. mieszkańców) czy pomorskim, ale także – w mazowieckim i lubuskim. Już na ostatniej konferencji minister zdrowia wymienił te województwa jako te zagrożone dodatkowymi restrykcjami. W województwie mazowieckim wskaźnik przekroczył już 43; z kolei w lubuskim – 44.
Na konferencji w poprzednim tygodniu minister zdrowia zapowiedział cotygodniowe decyzje rządu w sprawie ewentualnych lokalnych lockdownów w województwach. Jeśli rządzący faktycznie mają zamiar wprowadzać ewentualne korekty co tydzień, to jeszcze w tym tygodniu powinniśmy spodziewać się, że regionalny lockdown obejmie mazowieckie i lubuskie. Najprawdopodobniej nowe ograniczenia obowiązywałyby dopiero od 20 marca – rządzący jeszcze niedawno twierdzili, że nie chcą wprowadzać nowych obostrzeń „z dnia na dzień”. Z drugiej strony opóźnianie lokalnych lockdownów nie pozwala na szybsze opanowanie sytuacji i również wydaje się pozbawione sensu.
W kolejce czekają już też inne województwa
Warto jednak zauważyć, że w niezbyt dobrej sytuacji znajduje się również województwo kujawsko-pomorskie (ze wskaźnikiem ponad 38 na 100 tys. mieszkańców) czy podkarpackie (34). Na razie najlepsza sytuacja epidemiczna jest w województwie opolskim i świętokrzyskim.
Niestety – sytuacja epidemiczna staje się także coraz poważniejsza w skali całego kraju. Tylko dzisiaj odnotowano ponad 17 tys. przypadków zakażeń – najwięcej w tym roku. Istnieje więc ryzyko, że zamiast kolejnych lokalnych lockdownów rząd wprowadzi nowe obostrzenia na skalę ogólnopolską. W takim wariancie najbardziej prawdopodobne byłoby zamknięcie hoteli, kin czy teatrów. Być może zamiast zamykania galerii handlowych obowiązywałyby dodatkowe ograniczenia. Możliwa byłaby również nauka hybrydowa w klasach I-III. Raczej mało prawdopodobne jest natomiast, by rząd wprowadził obostrzenia, które nie obowiązują obecnie w województwie warmińsko-mazurskim.
Kolejne decyzje rządu powinny zapaść jeszcze w tym tygodniu.