Nie wszyscy Polacy mają równe szanse na oddanie głosu w wyborach. Część musi pokonać szereg przeszkód – i to dosłownie

Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Nie wszyscy Polacy mają równe szanse na oddanie głosu w wyborach. Część musi pokonać szereg przeszkód – i to dosłownie

Frekwencja w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych zaskoczyła chyba każdego obywatela Polski. Pomimo tak powszechnego udziału Polaków w tamtych wyborach, problemy lokali wyborczych z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są nadal powszechne. Z raportu RPO wynika, że tylko 14 proc. z nich spełnia standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich znaleźli także szereg uchybień w funkcjonowaniu lokali wyborczych.

RPO zwrócił uwagę na szereg barier w funkcjonowaniu lokali, a także złą pracę komisji wyborczych

Osoby niepełnosprawne, które chcą oddać głos w polskich lokalach wyborczych, niestety nie mają łatwego zadania. RPO w raporcie zwrócił uwagę na szereg przeszkód, które znajdują się w środku i na zewnątrz lokali wyborczych. Osoby niepełnosprawne mogą np. natknąć się na dywaniki i wykładziny, które nie są przytwierdzone na stałe do podłoża. Bardzo powszechnymi przeszkodami w lokalach są także wąskie i zastawione korytarze czy dostępność urządzenia umożliwiającego wejście lub dotarcie do lokalu tylko na prośbę.

Nie lepiej sytuacja wygląda na zewnątrz i w otoczeniu lokali wyborczych w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich i pracownicy jego biura dopatrzyli się np. nierównego lub dziurawego podłoża w drodze do lokalu wyborczego, braku odpowiedniego oznaczenia drogi do lokalu, a także wysokich krawężników, które jak wiadomo, są zmorą osób niepełnosprawnych, nie tylko w Polsce.

Członkowie komisji są niedostatecznie przeszkoleni w temacie dostępności lokali wyborczych

Oprócz samych barier w drodze do lokalu i w jego wnętrzu nie lepiej wygląda także stan wiedzy o dostępności lokali wyborczych samych członków komisji. RPO apeluje o większe zaangażowanie członków samorządu (wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast) w odpowiednie szkolenie członków komisji wyborczych. RPO zwraca także uwagę na fakt, że tak niska wiedza członków komisji o dostępności lokali wyborczych jest niedopuszczalna, chociażby z tego powodu, że to właśnie członkowie komisji powinni odgrywać główną rolę w odpowiednim przygotowaniu lokalu wyborczego do głosowania. Dostosowanie lokali wyborczych ma być w opinii RPO poprzedzone zmianami w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury:

Chodzi m.in. o konieczność dostosowania okolic lokalu wyborczego do potrzeb osób z niepełnosprawnością i uwzględnienie potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami innymi niż niepełnosprawność ruchu lub niedowidzeniem.

RPO proponuje także inne, ważne zmiany w systemie głosowania – dostępność tłumacza języka migowego on-line czy możliwość głosowania za pomocą elektronicznego urządzenia do głosowania.