Żabka rezygnuje z marży i sprzedaje maseczki na koronawirusa po 1,62 zł za sztukę. Poczta Polska sprzedaje swoje po 9,99 zł za sztukę

Biznes Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji (3998)
Żabka rezygnuje z marży i sprzedaje maseczki na koronawirusa po 1,62 zł za sztukę. Poczta Polska sprzedaje swoje po 9,99 zł za sztukę

Epidemia koronawirusa wykreowała potężny rynek 36 milionów osób, które będą musiały zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Do rywalizacji o swój kawałek tortu stanęły prywatne przedsiębiorstwa oraz państwowe molochy. Swoje maseczki sprzedaje Poczta Polska w cenie 10 zł za sztukę oraz Żabka w cenie 1,62 zł za sztukę. Jednak są to inne maseczki.

Gdy rząd zapowiedział, że od 16 kwietnia w Polsce zacznie obowiązywać nakaz zakrywania twarzy podczas wychodzenia z domu, przed przedsiębiorcami pojawiło się nie lada wyzwanie. Oto nagle powstał rynek milionów konsumentów, którzy muszą zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Jakby tego było mało, od wielu tygodni, podobnie jak żele antybakteryjne, maseczki są towarem, który wyprzedaje się w kilka chwil po pojawieniu się w ofercie sklepu. Jeszcze przed oficjalnym pojawieniem się wirusa w kraju niektórzy sprzedawcy sprzedawali zwykłe maseczki budowlane za kilkaset złotych. Skala spekulacji urosła do tak absurdalnych rozmiarów, że rząd zablokował możliwość sprzedaży przedmiotów ochrony antywirusowej w internecie.

Początkowo zalecenie, a w końcu obowiązek noszenia maseczek to okazja dla wielu przedsiębiorców. Tort jest wystarczająco duży, aby każdy mógł zawalczyć o jego spory kawałek. Na rynku pojawiły się maseczki jednorazowe, z przeróżnymi filtrami, wielorazowe, bawełniane, w przeróżne fasony, wzory i kolory. Podejrzewam, że ten element garderoby na stałe zawita na ulice polskich miast.

Maseczki w Żabce po 1,62 zł za sztukę

Do walki o pomoc w zaopatrzeniu Polaków w niezbędne materiały ochronne stanęły zarówno potężne spółki Skarbu Państwa, jak i prywatni przedsiębiorcy. Od 20 kwietnia w placówkach pocztowych Poczty Polskiej będą dostępne wielorazowe maseczki ochronne. Cena? 9,99 zł za sztukę. Obecnie dostępne są wyłącznie w placówkach na terenie województwa mazowieckiego oraz łódzkiego. Poczta zapewnia, że maseczki zostały wyprodukowane w Polsce z tkaniny, która posiada niezbędne atesty i certyfikaty.

Zupełnie inne podejście do kwestii sprzedaży maseczek prezentuje Żabka. Sieć sklepów od 15 kwietnia do sprzedaży wprowadza maseczki w cenie 1,62 zł za sztukę. Opakowanie zawierające 10 sztuk jednorazowych maseczek będzie kosztować 16,20 zł. Tak niska cena jest spowodowana faktem, że sieć całkowicie zrezygnowała z zysku przy sprzedaży tego produktu. Cena odpowiada wyłącznie kosztom produkcji i dostarczenia maseczek do Polski. Z uwagi na tak atrakcyjną cenę, Żabka wprowadzi limit sprzedawanych sztuk. Jeden klient będzie mógł kupić tylko jedno opakowanie zawierające 10 maseczek.

W naszym przekonaniu każdy powinien mieć możliwość nabycia maseczki ochronnej w jak najniższej cenie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dystrybucji maseczek bez zysku, w cenie która odzwierciedla koszty zakupu i transportu. Dołączyli do nas franczyzobiorcy, akceptując rezygnację z marży również po ich stronie. Wiemy, że nie zaspokoimy całego popytu, ale przygotowujemy już kolejne dostawy, by każdy mógł chronić siebie i swoich najbliższych.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że maseczki sprzedawane przez Pocztę Polską to maseczki wielorazowego użytku. Po użyciu wystarczy je wyprać i zdezynfekować, aby używać ponownie. Maseczki w Żabce to produkt jednorazowy i nie należy stawiać między nimi znaku równości. Warto jednak porównać różnice w podejściu do tematu ich sprzedaży. Z jednej strony mamy ogromną państwową spółkę, która do swojej szerokiej oferty wprowadza towar pierwszej potrzeby, na którym zarabia. Z drugiej strony prywatne przedsiębiorstwo, które całkowicie rezygnuje z marży i w zasadzie rozprowadza setki tysięcy maseczek wyłącznie „po kosztach„.