Media Markt wynajmie klientom smartfony. Sprawdzamy, czy to się opłaca

Biznes Środowisko Zakupy Dołącz do dyskusji
Media Markt wynajmie klientom smartfony. Sprawdzamy, czy to się opłaca

Już od jakiegoś czasu na popularności zyskuje trend less waste. To z kolei nierzadko zmusza przedsiębiorców do zmiany polityki. Media Markt, chcąc się wpisać w popularną praktykę, wynajmie klientom smartfony.

Media Markt wynajmie klientom smartfony

Ograniczenie konsumpcjonizmu, minimalizm, wynajmowanie zamiast posiadania na własność, less waste – to wszystko trendy, które stają się coraz popularniejsze. Przedsiębiorcy, jeśli chcą się w nie wpisać, muszą oferować klientom nowe produkty i usługi. Dotyczy to również największych sieci.

Najwyraźniej podobnego zdania jest Media Markt, ponieważ sieć wynajmie klientom smartfony – specjalna usługa „RentMe” już ruszyła w sklepach stacjonarnych, a w jej ramach klienci będą mogli długoterminowo – na 24 lub 30 miesięcy – wynająć telefony. Co istotne, nawet po 18 miesiącach klient będzie miał możliwość wymiany smartfona na nowszy model – chociaż okres, po którym będzie to możliwe, będzie zależeć od modelu telefonu. Dodatkowo razem z urządzeniem klient otrzyma ubezpieczenie na wypadek zniszczeń, awarii i kradzieży.

Usługa „RentMe” została wprowadzona we współpracy z BNP Paribas. W tym momencie osoby zainteresowane zakupem mogą wybierać między smartfonami marki Samsung (m.in. takimi modelami jak Galaxy Z Flip 3, Galaxy Z Fold3, Galaxy S21, Galaxy S22 Ultra) i Apple (m.in. iPhone 12, iPhone 13 Pro Max). Oprócz tego klienci będą mogli również wynająć długoterminowo iPady i iWatche Apple. Jak jednak twierdzi Małgorzata Parzymies, dyrektor ds. usług w MediaMarkt Media Saturn Polska, już wkrótce usługa ma zostać rozszerzona o kolejne urządzenia z oferty sklepu. Może się zatem okazać, że już wkrótce klienci będą mogli wynająć długoterminowo odkurzacz, pralkę czy konsolę do gier.

Parzymies przekonuje też, że nowa usługa jest kierowana do klientów, którzy troszczą się o środowisko:

Wybierając opcję wymiany, klient ma pewność, że dotychczasowy smartfon trafi do obiegu wtórnego i zapewnia w ten sposób pełny cykl życia produktu.

Pomysł wydaje się ciekawy i… kompletnie nieopłacalny

Na stronie Media Markt można już przeanalizować, ile wyniesie najem konkretnego modelu telefonu przez konkretny okres. Okazuje się na przykład, że iPhone 13 Pro 128 GB w ramach usługi RentMe będzie kosztować klienta 223,77 zł miesięcznie (przez okres 24 miesięcy). Z kolei osoby, które zdecydują się na zakup takiego modelu telefonu, zapłacą obecnie w Media Markt 5179 zł – tym samym wynajem telefonu będzie kosztować więcej niż jego zakup (przynajmniej od ręki – zakup ratalny faktycznie będzie droższy).

Tym samym nowa usługa może i wydaje się ciekawa, ale będzie opłacalna prawdopodobnie tylko dla osób, które rozważały zakup na raty, a dodatkowo – wolą częściej zmieniać telefon. Można się jednak spodziewać, że nowa usługa i tak nie zdobędzie zbyt wielu klientów, chyba, że sieć zdecyduje się na uatrakcyjnienie jej warunków.