Mężczyźni w Polsce giną i ulegają ciężkim wypadkom w pracy. Niestety, ale mało kto porusza ten temat

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Mężczyźni w Polsce giną i ulegają ciężkim wypadkom w pracy. Niestety, ale mało kto porusza ten temat

Mężczyźni wykonują ryzykowne zawody i zajmują się niebezpiecznymi zajęciami od dawien dawna. Jednak każdy z nas, kto trochę wgłębi się w temat wypadków przy pracy, musi przyznać, że tego typu statystyki są przerażające. Ciężkie i śmiertelne obrażenia w pracy dotyczą w naszym kraju praktycznie w całości mężczyzn. Dane, które mogą dać nam do myślenia, opublikowało Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn.

Na polskich mężczyzn przypada ok. 85-90% wypadków ciężkich i ok. 95% wypadków śmiertelnych w pracy

Z danych GUS, przytoczonych przez Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn, wynika, że pomimo ogólnego spadku liczby wypadków w pracy, w przypadku zdarzeń śmiertelnych i ciężkich, proporcje nie uległy zmianie. W dalszym ciągu na polskich mężczyzn przypada około 90 proc. wypadków ciężkich i śmiertelnych w pracy.

Niestety – w obecnej chwili dalszym ciągu na mężczyzn spada konieczność pracy w zawodach, które niosą ze sobą ryzyko poważnego wypadku lub nawet śmierci. Mężczyźni dalej pracują w branżach produkcyjnych, budowlanych czy na magazynach, gdzie ryzyko nieoczekiwanego zdarzenia jest dużo większe, niż w pracy biurowej.

Od dawna jesteśmy świadkami zmiany myślenia o rolach społecznych kobiet i mężczyzn. Jednak statystyki tego nie oddają

Stowarzyszenia, które domagają się nagłaśniania męskich problemów, od jakiegoś czasu są w Polsce coraz bardziej widoczne. Niektórzy z nas mogą odczytywać działalność tego typu ruchów, jako odpowiedź na działania feministyczne wśród kobiet. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż nawet kobiety, które jawnie opowiadają się za równością płci (np. kandydatka na prezydenta Magdalena Biejat), przyparte do muru, głoszą też konieczność pochylenia się nad losem mężczyzn w Polsce.

Oczywiście, swoją rolę gra tutaj także brak chęci do szukania pomocy wśród polskich mężczyzn, a także wbijanie im do głowy toksycznych prawd (np. że mężczyzna nie może okazywać słabości i musi być cały czas silny).

Przerażające dane dotyczą także liczby samobójstw w Polsce. Każdego dnia w naszym kraju około 13 osób odbiera sobie życie, z czego około 11 to mężczyźni. Oznacza to, że mężczyźni odbierają sobie życie prawie 5 razy częściej, niż kobiety. O tych porażających faktach mówi nam m.in. raport „Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024”, przygotowany przez Biuro Do Spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Pomimo tego, że rozwijany jest coraz bardziej system profilaktyki i zapobiegania zachowań samobójczych, nadal ten problem jest niezwykle palący. Niestety, dane pokazują nam także, że nie tylko mężczyźni coraz częściej popełniają samobójstwa – rośnie także liczba prób samobójczych wśród dziewcząt.