Lidl wchodzi na rynek nieruchomości i będzie budować mieszkania nad marketami

Gorące tematy Nieruchomości Zagranica Zakupy Dołącz do dyskusji (156)
Lidl wchodzi na rynek nieruchomości i będzie budować mieszkania nad marketami

Dyskonty typu Lidl i Aldi namnożyły się w ostatnich latach w niesłychanym tempie. Markety można znaleźć zarówno pośrodku niczego, jak i w centrach wielkich miast. W tych samych centrach miast, w których tak bardzo brakuje mieszkań. Ktoś w Lidlu pogłówkował – i wymyślił. Mieszkania w Lidlu. Brzmi absurdalnie? Niebawem to ma się stać rzeczywistością.

Ponoć trendy z zachodu wciąż docierają do nas z kilkuletnim opóźnieniem. I w mieszkalnictwie chyba ciągle tak jest. Bo w zachodnich miastach główny problem to dziś dramatyczny brak mieszkań i, co się z tym wiąże, absurdalnie wysokie czynsze i ceny wynajmu. Ktoś powie, że i Warszawie trudno wynająć sensowne mieszkanie w rozsądnej cenie. Tak, ale jednak problem jeszcze nie urósł do takich rozmiarów jak w Niemczech. W Berlinie czy Monachium mieszkań na wynajem szuka się miesiącami, a i tak trzeba się przygotować, że cena będzie pokrywała co najmniej połowę wynagrodzenia pracownika średniego szczebla.

Problem jest spory i – jak się wydawało – zupełnie nie rozwiązania – zarówno w Niemczech, jak i na Wyspach czy we Francji. No bo przecież politycy nie zaczną wyburzać śródmiejskich kamienic, by stawiać wieżowce dla millenialsów. Nikt nie miał za bardzo pomysłu co z problemem zrobić. Aż w końcu wymyśliły coś dyskonty. Te dyskonty, które są tak bardzo znienawidzone przez lewicowych hipsterów, a to głównie oni zamieszkują duże niemieckie miasta.

Nie masz gdzie mieszkać? Mieszkania w Lidlu czekają

Niemiecki Business Insider pisze, że prace nad pierwszymi projektami już są zaawansowane. Pierwszy kompleks ma powstać we Frankfurcie nam Menem. Nad Lidlem w dzielnicy Gallus powstaną dwa bloki mieszkalne – łącznie znajdzie się tam 110 mieszkań. Lidl już planuje kolejne projekty – w Berlinie, Monachium, Düsseldorfie i Hamburgu. Nie wszystkie zresztą takie budynki będą miały mieszkania, mogą się tam pojawić i placówki handlowe. Z kolei arcyrywal Lidla, Aldi, ogłosił, że niektóre nowe markety w miastach, takich jak Kolonia czy Monachium, będą właśnie połączone z kompleksami mieszkalnymi. W przypadku Aldi prawdopodobnie też mieszkania znajdą się nad marketami.

Szczegóły póki co nie są znane – zapewne mieszkania w Lidlu będą kusiły stosunkowo niewysokimi cenami. Choć dyskonty mają czasem naprawdę niezłe lokalizacje, więc niektóre mieszkania nad nimi mogą wcale nie być takie tanie. Pewnie mieszkanie nad dyskontem szczytem prestiżu nie będzie – ale zapewne lepsze to, niż znaleziona po sześciu miesiącach kawalerka na rogatkach miasta – albo pokój przy emerytach.