Apteki wreszcie się doigrały. Teraz za swoje błędy płacą majątek

Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Apteki wreszcie się doigrały. Teraz za swoje błędy płacą majątek

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził szeroko zakrojone kontrole w aptekach na terenie całej Polski. Pod lupę wziął II kwartał 2024 roku. Łącznie 648 kontroli dotyczyło różnych aspektów realizacji recept i statystycznie pokazało rosnącą troskę o prawidłowe funkcjonowanie systemu refundacji leków i świadczeń zdrowotnych. Analizując wyniki, od razu można dostrzec, że problem nieprawidłowości jest duży. Realizacja recept pozostawia wiele do życzenia. Zresztą, widać to w wysokości kar nałożonych na apteki. Niejako odzwierciedlają one bowiem skalę.

Farmaceuci odgrywają coraz większą rolę w systemie ochrony zdrowia, a pacjenci zyskują na rozszerzonej ofercie opieki farmaceutycznej. Usługi świadczone w aptekach mogą wkrótce stać się kluczowym elementem wsparcia w obliczu starzejącego się społeczeństwa i trudności w dostępie do lekarzy. W Polsce, według danych GUS, na koniec ubiegłego roku działało 11,5 tys. aptek oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało łącznie 57,8 tys. magistrów i techników farmacji.

Realizacja recept w aptekach nie zawsze przebiega tak jak powinna

W II kwartale 2024 roku terenowe wydziały kontroli NFZ przeprowadziły 648 kontroli i czynności sprawdzających, z czego 285 dotyczyło realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, 188 – ordynacji produktów refundowanych, a 175 – realizacji umowy na wydawanie refundowanych leków i wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Wśród częstszych nieprawidłowości znalazły się nienależne refundacje, zawyżona wycena leków recepturowych oraz błędne dane. Błędy polegały m.in. na przekazywaniu nieprawidłowych informacji o receptach, wydawaniu leków w ilościach niezgodnych z receptą czy realizowaniu recept przez osoby bez wymaganych kwalifikacji. Niejednokrotnie pojawiały się również problemy z dokumentowaniem zakupu surowców farmaceutycznych.

Człowiek uczy się na błędach, a apteki na pewno na długo zapamiętają swoje wpadki, bo muszą za nie słono zapłacić

W wyniku kontroli na apteki nałożono kary w wysokości 3 112 784 zł. Najwyższa kara wyniosła aż 1 206 745,97 zł. Przekroczenia w zakresie prawidłowej realizacji recept i niewłaściwego dokumentowania zakupów to poważne przewinienia, które źle wpływają na system refundacji i mogą obciążać budżet, dlatego kary są dotkliwe. Bo wyższa kara powinna solidnie zniechęcić do kontynuowania szkodliwej działalności.

Aby uniknąć problemów związanych z realizacją recept i karami, apteki powinny zainwestować w szkolenia dla personelu oraz w systemy informatyczne wspierające prawidłową obsługę pacjenta, a także regularnie monitorować zmiany w przepisach dotyczących refundacji leków oraz dokładnie przestrzegać wymagań dotyczących dokumentacji. Wdrożenie odpowiednich procedur i kontrola wewnętrzna mogą poprawić sytuację poprzez zmniejszenie liczby nieprawidłowości i w rezultacie poprawić jakość usług w aptekach.