Niska emerytura? Ikea daje polskim pracownikom wyższe świadczenia!

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji
Niska emerytura? Ikea daje polskim pracownikom wyższe świadczenia!

Kto nie chciałby mieć wyższej emerytury? Ikea daje taką możliwość – za wysokie osiągi daje polskim pracownikom dodatkowe fundusze.

Obecnie emerytury to jeden z częstszych powodów debat. Istnieje ogrom postulatów, żeby były wyższe i przyznawane od wcześniejszego wieku. Jest też ogrom rzeczywistych powodów, przez które mogą być tylko niższe – między innymi przez starzenie się społeczeństwa i niż demograficzny. Okazuje się jednak, że są takie firmy, które mogą swoim pracownikom zapewnić wyższe świadczenia po wieloletniej pracy.

Jak wynika z danych, które podaje m.in. forsal, w Polsce tylko 2,5% firm zapewnia zatrudnionym dodatkowe programy emerytalne. Dzięki nim, po zakończonej karierze można liczyć na świadczenia nie tylko od państwa, ale też od wieloletniego pracodawcy. To dodatkowo zachęca do lojalności dla danego przedsiębiorstwa. Jest to niestety wciąż rzadka praktyka, ale obecnie widzimy jak kolejna duża firma wybiera to rozwiązanie.

Grupa IKEA daje w Polsce zatrudnienie około 13 tysiącom osób. Mimo zagranicznej ekspansji, w wielu aspektach stara się utrzymywać skandynawskie standardy, w tym wysoki poziom świadczeń socjalnych. To jeden z powodów dla takiego, korzystnego dla pracowników kroku. Innym jest to, że wyniki finansowe w Polsce są ostatnio bardzo zadowalające – niedawno otwarty został kolejny sklep w Bydgoszczy. W związku z tym, w ramach Programu Lojalnościowego Tack!, spółka dzieli się zarobkami ze swoimi pracownikami.

Łącznie na program emerytalny dla polskich pracowników będzie w tym roku przeznaczonych aż 17 milionów złotych. Daje to w przeliczeniu około 1 300 zł dla pracownika. Oczywiście, nie można wyciągać z tego szacunkowej kwoty „bonusowej” emerytury – na przestrzeni kolejnych lat wiele może się zmienić – zarówno w liczbie pracowników, kwocie świadczeń, jak i sposobie końcowych rozliczeń i wypłatach po zakończeniu kariery.

Cieszy nas jednak, że widzimy firmy, którym rzeczywiście zależy na budowaniu relacji z pracownikami. Dzięki takim działaniom, zatrudnieni w Ikea to już nie tylko pracownicy sezonowi, ale ci, którym rzeczywiście może zależeć na pozostaniu w międzynarodowej firmie i podożaniu pewną ścieżką kariery. Mamy tylko nadzieję, że w ślady znanego sklepu pójdą też polscy przedsiębiorcy. Czas, aby zadbać o to, żeby pracownik czuł się dobrze w lokalnej firmie i wiązał z nią przyszłość, zamiast szukać co pół roku nowego miejsca zatrudnienia.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com