Dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości na wynajem. Niektórzy zapłacą niższy podatek

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości na wynajem. Niektórzy zapłacą niższy podatek

Dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości, którzy zdecydują się wynająć mieszkanie. Wszystko wskazuje na to, że zapłacą niższy podatek od najmu – choć jeśli spełnią pewne warunki.

Niższy podatek od najmu nieruchomości. Skorzystają małżonkowie

Polski Ład przyniósł zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego – choć przepisy weszły w życie znacznie później niż inne rozwiązania, ponieważ zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Od początku tego roku opodatkowanie najmu prywatnego jest jednolite; do tej pory osoby prywatne mogły wybrać, czy wolą opodatkowanie ryczałtem, czy też na zasadach ogólnych. Teraz takiej możliwości już nie ma, a w grę wchodzi jedynie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Możliwość wyboru zachowali jedynie przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomość.

Jakie są stawki podatku dla ryczałtu? Przy rocznych przychodach do 100 tys. zł stawka podatku wynosi 8,5 proc. Po przekroczeniu tego limitu stawka wzrasta do 12,5 proc. (dla nadwyżki powyżej limitu). Wszystko wskazuje jednak na to, że dla najmu prywatnego zacznie wkrótce obowiązywać niższy podatek od najmu nieruchomości, choć tylko dla niektórych osób. W piątek Sejm uchwalił bowiem zmiany w ustawie o ryczałcie i PIT. Dzięki nim małżeństwa, które posiadają nieruchomość i ją wynajmują w ramach najmu prywatnego, zapłacą wyższą stawkę podatku dopiero po przekroczeniu 200 tys. zł przychodu. Jeśli małżonkowie zdecydują się rozliczać najem wspólnie, na każdego z nich przypadnie limit w wysokości 100 tys. zł; jeśli natomiast najem prywatny będzie rozliczany tylko przez jednego z nich, limit wyniesie 200 tys. zł. W obu przypadkach takie rozwiązanie pozwoli zapłacić niższy podatek od najmu nieruchomości, jeśli wcześniej przychody z najmu znacząco przekraczały limit 100 tys. zł.

Korzystne zmiany również dla innych podatników

Zmiany przyjęte przez Sejm nie dotyczą jednak wyłącznie limitu przychodów dla najmu nieruchomości. Skorzystają również inni podatnicy, w tym – osoby z niepełnosprawnościami. Poszerzony zostanie krąg uprawnionych do ulgi rehabilitacyjnej. Po zmianach w prawie skorzystanie z ulgi będzie możliwe w sytuacji, gdy jedna osoba utrzymuje drugą (z niepełnosprawnością) i obie należą jednocześnie do pierwszej grupy podatkowej. Dzięki temu możliwe będzie odliczenie wydatków ponoszonych przez dziadków i wnuczków – obecnie nie jest to możliwe.

Jeśli chodzi zresztą o osoby z niepełnosprawnościami, warto również wspomnieć o likwidacji limitu odliczeń podatkowych dla rodziców dziecka z niepełnosprawnością. Obecnie mogą oni wprawdzie skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu PIT, jednak tylko pod warunkiem, że wysokość rocznych dochodów nie przekroczy 112 tys. zł. Po wejściu zmian w prawie limit ten ma zostać zniesiony. Sama ulga prorodzinna nie należy jednak do najwyższych; rodzice jednego dziecka mogą skorzystać z ulgi wynoszącej łącznie maksymalnie 1112,04 zł.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zmiany w prawie mają objąć przychody i dochody uzyskane od 1 stycznia 2023 r.