Wracają obostrzenia. Nowy limit gości na weselach w całej Polsce, w części kraju restauracje i bary otwarte tylko do 22:00

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (277)
Wracają obostrzenia. Nowy limit gości na weselach w całej Polsce, w części kraju restauracje i bary otwarte tylko do 22:00

Szykują się nowe obostrzenia na październik. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś spore zmiany, które będą przede wszystkich dotyczyć osób będących w żółtych i czerwonych powiatach. Będzie też jedna zmiana dotycząca wszystkich – wesela będzie można organizować na maksymalnie 100 osób.

Nowe obostrzenia na październik

Mogliśmy się tego spodziewać. Pandemia w ostatnich dniach mocno przyspieszyła, codziennie mamy ponad 1000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia reaguje i wprowadza dodatkowe obostrzenia w powiatach, głównie tych objętych czerwoną i żółtą strefą. A zatem już niedługo (jak tylko resort przygotuje odpowiednie rozporządzenie) w tak zwanych czerwonych powiatach wszystkie bary, puby, kluby i restauracje będą mogły działać tylko do 22:00. Wszystko po to, by uniknąć wieczornych szaleństw, w trakcie których mało kto dba o zachowanie dystansu społecznego. To rozwiązanie podobne do tego, które wprowadziła niedawno Wielka Brytania – tam jednak tak zwana „godzina policyjna” dla lokali obowiązuje na terenie całego kraju.

Kolejna bardzo istotna zmiana dotyczy obowiązku zakrywania twarzy. Będzie on konieczny we wszystkich przestrzeniach publicznych już nie tylko w czerwonych, ale i żółtych strefach! A to oznacza znaczne poszerzenie tego nakazu, bo do tej pory „na czerwono” świeciły się tylko te części Polski, gdzie przypadków COVID-19 jest szczególnie dużo. Na przykład obecnie na 21 powiatów objętych restrykcjami aż 19 jest żółtych. Według przyszłych wytycznych, we wszystkich tych miejscach maseczki będą obowiązkowe na przykład podczas spacerów po mieście.

Zmiany także w związku z weselami

Doczekaliśmy się też w końcu zapowiadanych od dawna restrykcji dotyczących wesel. Nie będzie jednak tak, jak zapowiadał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, który chciał limitu 50 osób w całym kraju. Będzie bardziej liberalnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wraz z nowym rozporządzeniem wejdą w życie restrykcje wprowadzające limit 100 osób na weselu na terenie całego kraju (dotychczasowy limit wynosił 150). W powiatach żółtych będzie to 75 osób (mniej o 25 niż do tej pory), a czerwone powiaty zmian nie odczują – tu wciąż limit będzie wynosił 50 osób.