Nowe świadczenie dla seniorów coraz bliżej. Nie wszyscy jednak skorzystają

Finanse Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Nowe świadczenie dla seniorów coraz bliżej. Nie wszyscy jednak skorzystają

Poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące bonu senioralnego. Z nowego świadczenia będzie mogła jednak skorzystać tylko określona grupa osób starszych. Nie zmienia to jednak faktu, że bon jest bardzo potrzebny – a w dodatku pomoże w stworzeniu nowych miejsc pracy.

Nowe świadczenie dla seniorów. Warunek: ukończony 75. rok życia

Bon senioralny był zapowiadany przez rządzących już od dłuższego czasu, a wszystkich informacji w tym temacie udzielała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Teraz minister zdradziła kolejne szczegóły dotyczące nowego świadczenia.

Po pierwsze, potwierdziło się to, o czym minister mówiła już wcześniej – nowe świadczenie dla seniorów będzie przysługiwać osobom, które ukończyły 75. rok życia. Bon pozwoli sfinansować usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Maksymalna wysokość świadczenia (które nie będzie bezpośrednio wypłacane seniorom) to 2150 zł; minister podkreśliła jednak, że jeśli senior będzie np. potrzebował wsparcia w niewielkim wymiarze godzin, bon będzie odpowiednio niższy.

Opiekunowie pomogą m.in. podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych, w razie potrzeby zawiozą do lekarza, zrobią zakupy; nie można też zapominać, że takie wsparcie to również zapewnienie kontaktu z otoczeniem, drugą osobą, co dla samotnych osób starszych jest niezwykle istotne.

Nowe świadczenie to również… nowe miejsca pracy

Biorąc pod uwagę fakt, że osoby starsze często są pozbawione potrzebnej pomocy (niezależnie od tego, czy są całkowicie samotne, czy np. ich najbliżsi pracują i mimo tego, że mieszkają blisko, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb seniora) nowe świadczenie jest bardzo potrzebne. Ale wbrew pozorom wsparcie seniorów to tylko jedna z zalet bonu senioralnego; kolejną jest stworzenie nowych miejsc pracy. Jak stwierdziła minister Okła-Drewnowicz, już teraz brakuje nawet ok. 90 tys. osób mogących świadczyć takie usługi; z tego względu rząd planuje uruchomienie specjalnych szkoleń przygotowujących do pracy jako opiekun. Szkolenia miałyby być organizowane ze środków unijnych. Na zajęciach przyszli opiekunowie dowiedzą się m.in., jak wykonywać czynności pielęgnacyjne. Można zatem uznać, że będą to szkolenia zbliżone do tych obecnych, organizowanych przez prywatne placówki szkolące właśnie na opiekunów osób starszych.

Co ciekawe, minister zachęca również zdrowych, sprawnych seniorów do zgłaszania się jako opiekunowie i udziału w szkoleniach. Jak stwierdziła,

Opieka nad innym seniorem może być formą dorobienia do emerytury. Nie trzeba będzie się angażować w pracę na cały etat, można to będzie robić w takiej liczbie godzin, jaką się będzie w stanie wykonać.

Opiekunowie będą mogli wspierać 2-3 osoby starsze jednocześnie; dzięki temu będą mogli wykonywać tylko tę pracę i utrzymywać się z niej.

Bon senioralny prawdopodobnie zostanie uruchomiony w przyszłym roku.