Przedsiębiorcy będą mieć nowy obowiązek względem ZUS. Chodzi o zgłaszanie pracowników do ubezpieczeń społecznych

Firma dołącz do dyskusji (22) 13.04.2021
Przedsiębiorcy będą mieć nowy obowiązek względem ZUS. Chodzi o zgłaszanie pracowników do ubezpieczeń społecznych

Edyta Wara-Wąsowska

Już wkrótce nowy obowiązek dla przedsiębiorców względem ZUS – tym razem chodzi o zgłoszenia pracowników. Płatnicy składek będą musieli podawać wykonywany zawód osoby zgłaszanej do ubezpieczeń społecznych. 

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców względem ZUS – chodzi o zgłaszanie pracowników

Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że już wkrótce czeka na nich nowy obowiązek, związany ze zgłaszaniem pracowników do ZUS. Zgodnie z przepisami uchwalonej w tamtym roku ustawy z dnia 14 maja o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, od 16 maja 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli przy zgłaszaniu do ZUS podawać nowe dane – zawód wykonywany przez osobę zgłaszaną. Po co ZUS-owi taka informacja? Dane o zawodach mają być wykorzystywane głównie w celach statystycznych. ZUS zbada na przykład przyczyny absencji chorobowych w danych grupach zawodowych. Zakład będzie też w stanie prowadzić pozyskanym danym monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Jak to zrobić? Po pierwsze – zmienione zostaną formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA. Pojawi się rubryka „Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń”. W niej trzeba podać sześciocyfrowy kod zawodu wykonywanego przez zgłaszaną osobę. Skąd jednak płatnik będzie wiedzieć, jaki kod wpisać? Powinien w tym celu zajrzeć do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (po drodze, w 2016 r., do klasyfikacji wprowadzono pewne zmiany).

Oczywiście zgłaszanie kodu zawodu wykonywanego przez osobę zgłaszaną do ubezpieczeń rodzi pewne problemy. Pomijając już konieczność odszukania właściwego kodu, to niektórych zawodów… klasyfikacja może po prostu nie uwzględniać. Konieczne będzie zatem podobne podejście co w przypadku kodów PKD – które również przedsiębiorcy często wpisują intuicyjnie, nie wiedząc właściwie, czy ich działalność do końca wpisuje się w wybrane przez nich kody.

Oprócz zgłaszania osób do ubezpieczenia przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku raportowania umów o dzieło

Przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. mają obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS. Przepisy, na mocy których wprowadzono ten obowiązek, zostały zawarte w pierwszej tarczy antykryzysowej. Zgłoszeń należy dokonywać w ciągu maksymalnie 7 dni od zawarcia umowy (także umowy ustnej). Co ważne, zgłoszeń muszą dokonywać nie tylko przedsiębiorcy, ale także zamawiający nie prowadzący biznesu.