Do kiedy należy wysłać pierwszy plik JPK_VAT na nowych zasadach? Przedsiębiorcy składający deklarację VAT za kwartał muszą uważać

Firma Podatki dołącz do dyskusji (13) 01.09.2020
Do kiedy należy wysłać pierwszy plik JPK_VAT na nowych zasadach? Przedsiębiorcy składający deklarację VAT za kwartał muszą uważać

Edyta Wara-Wąsowska

Nowy plik JPK_VAT wchodzi w życie już 1 października – rządzący ostatecznie zdecydowali z ponownego przesunięcia terminu wprowadzenia tego rozwiązania. Kiedy przedsiębiorcy będą musieli w takim razie wysłać pierwszy plik JPK_VAT?

Nowy plik JPK_VAT: od kiedy trzeba będzie wysyłać nowe pliki?

Początkowo nie było do końca wiadomo, od kiedy nowy plik JPK_VAT wejdzie ostatecznie w życie. Rządzący jednak zdecydowali (już podczas trwania epidemii koronawirusa), że nowe rozwiązanie zacznie funkcjonować od 1 października 2020 r. Do składania nowego pliku JPK_VAT są zobowiązani wszyscy przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT – do nowego obowiązku musieli zatem przygotować się zarówno mikroprzedsiębiorcy jak i duże firmy. Największe trudności sprawia weryfikacja sprzedawanych towarów i świadczonych usług pod kątem przynależności do grup towarowo-usługowych (GTU). MF wprawdzie wytłumaczyło, co zrobić, jeśli pojawią się błędy w GTU, jednak nie wiadomo, jak to będzie działać w praktyce.

Jeśli chodzi o nowy plik JPK_VAT, wątpliwości budzi m.in. też to, od kiedy trzeba będzie wysyłać pliki na zmienionych zasadach. Przedsiębiorcy nie muszą jednak obawiać się wysyłki nowego pliku JPK_VAT już w październiku. Po raz pierwszy będą musieli wysłać nowy plik JPK_VAT dopiero w listopadzie – do 25. dnia miesiąca (rozliczając transakcje październikowe). Przedsiębiorcy, którzy wcześniej składali deklarację VAT co miesiąc, będą teraz wysyłać co miesiąc plik JPK_V7M wypełniony w obu częściach. Jednocześnie za wrzesień 2020 r. (lub za trzeci kwartał) przedsiębiorcy wysyłają JPK i deklaracje na starych zasadach.

Co jednak z przedsiębiorcami, którzy do tej pory składali deklarację VAT co kwartał, a nie co miesiąc? Oni również będą musieli wysyłać nowy plik co miesiąc – tyle, że wypełniony jedynie w części ewidencyjnej. Dopiero po trzech miesiącach wysyłają JPK_V7K wypełniony zarówno w części ewidencyjnej jak i deklaracyjnej. W praktyce oznacza to zatem, że do 25 listopada wysyłają JPK_V7K wypełniony w części ewidencyjnej – za październik, do 28 grudnia (ze względu na przesunięcie przez święta) – w części ewidencyjnej za listopad, a dopiero do 25 stycznia 2021 r. – JPK_V7K wypełniony w obu częściach (ewidencyjnej za grudzień, deklaracyjnej – za ostatnie trzy miesiące).

Nowy plik JPK_VAT sprawdzianem dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy już od dłuższego czasu przygotowują się do wdrożenia nowego pliku JPK_VAT. Z jednej strony wydaje się, że mieli na to wystarczająco dużo czasu. Z drugiej – epidemia koronawirusa mogła zmusić część z nich do skupienia się na zupełnie innych kwestiach, związanych na przykład z próbami utrzymania płynności finansowej firmy. Największe wyzwanie – co podkreślają sami przedsiębiorcy – stanowią oznaczenia GTU. Można podejrzewać, że firmy poradziły już sobie z przyporządkowaniem oznaczeń do starych towarów i usług. Prawdziwy problem może jednak stanowić poszerzanie i zmiana asortymentu towarów i usług – wtedy pracownicy i księgowi będą musieli jak najszybciej dokonać prawidłowej weryfikacji, co może być znacznie trudniejsze.