O ile może wzrosnąć rata kredytu? Niektórzy kredytobiorcy odczują podwyżkę wyjątkowo mocno

Finanse Dołącz do dyskusji (27)
O ile może wzrosnąć rata kredytu? Niektórzy kredytobiorcy odczują podwyżkę wyjątkowo mocno

Polacy od wczoraj zastanawiają się, o ile tym razem wzrośnie rata kredytu. Prognozy niestety nie są zbyt optymistyczne. Warto też zwrócić uwagę na wczorajsze słowa szefa NBP, który wprost zapowiedział, że jeszcze w tym roku czeka nas dwucyfrowa inflacja – co może mieć z kolei mocny wpływ na kolejne decyzje RPP.

O ile wzrośnie rata kredytu? Nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 75 pb – do poziomu 3,5 proc. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę ekonomości zakładali, że cykl podwyżek zakończy się, gdy stopa referencyjna osiągnie poziom 4, maksymalnie 4,5 proc. Teraz nie jest to już takie pewne. I to zwłaszcza, że szef NBP przyznał wprost, że inflacja osiągnie jednak wyższy poziom w tym roku, niż pierwotnie zakładano. Zamiast 5,5 proc., NBP przewiduje w tym momencie, że będzie to między 9 a 12 proc. To z kolei oznacza, że cykl podwyżek stóp nie tylko będzie musiał być kontynuowany, ale również – że może potrwać znacznie dłużej lub że podwyżki w kolejnych miesiącach mogą być znacznie wyższe.

Po wczorajszej decyzji RPP kredytobiorcy zadają sobie jednak przede wszystkim pytanie, o ile wzrośnie rata kredytu. Raty są uzależnione od WIBOR-u – który z kolei rośnie praktycznie po każdej decyzji RPP o podwyżce stóp. Teoretycznie kredytobiorców powinien uspokoić fakt, że najwyższe, skokowe podwyżki WIBOR 3M miały miejsce w październiku i listopadzie; później już oprocentowanie rosło bardziej stabilnie. Tym samym jest nadzieja na to, że kolejna podwyżka WIBOR nie będzie drastyczna. W praktyce jednak sytuacja kredytobiorców jest zróżnicowana.

Rata może wzrosnąć nawet o prawie połowę

Dużo też zależy od tego, czy ktoś zaciągał kredyt ze stawką WIBOR 3M czy WIBOR 6M, a także – kiedy zobowiązanie zostało zaciągnięte. W najgorszej sytuacji znajdą się osoby, w przypadku których aktualizacja wypadnie w marcu. Jak komentuje na łamach money.pl Jarosław Sadowski, ekspert Santandera, w takim wypadku bank uwzględni wszystkie sześć podwyżek, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego pół roku. Przy typowym kredycie (300 tys. zł na 25 lat) rata może wzrosnąć w okolice 2130 zł (z 1440 zł). Należy jednak pamiętać, że to prognoza przy założeniu, że podwyżka ogłoszona przez RPP zostanie uwzględniona dokładnie w takiej samej wysokości w stawce WIBOR. Możliwy jest też scenariusz, w którym WIBOR wzrośnie nieco mniej, co oznaczałoby niższą podwyżkę raty kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które otrzymają aktualizację z banku właśnie w marcu, mogą spodziewać się ogromnej podwyżki.