Obietnice wyborcze PiS będą kosztować Polaków kolejne 46 mld zł

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (639)
Obietnice wyborcze PiS będą kosztować Polaków kolejne 46 mld zł

Ile zapłacimy za obietnice wyborcze PiS? Wszystko wskazuje na to, że minimum 46 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z uszczelnienia systemu podatkowego. Oznacza to, że m.in. za 500 plus na pierwsze dziecko zapłacimy wszyscy. Dosłownie. PiS zamierza bowiem wprowadzić szereg nowych podatków.

Kto daje i zabiera

PiS dumnie podkreśla, że sukcesywnie realizuje wszystkie obietnice wyborcze. Przed jesiennymi wyborami partia rządząca zapowiedziała kolejne benefity od państwa. Z pierwszych obliczeń wynika, że będą one kosztować podatników nie mniej niż 46 mld zł. Pieniądze w dalszym ciągu mają pochodzić głównie z uszczelniania systemu podatkowego. Od czasu objęcia rządów przez PiS wprowadzono blisko 40 nowych podatków. Kolejne obietnice wyborcze PiS oznaczają, że nowych podatków przybędzie, a statystycznemu Polakowi z kieszeni ubędzie jeszcze więcej.

Obietnice wyborcze PiS – po ile i dla kogo w 2020 r.

Najkosztowniejsze okaże się dla podatników 500 plus na pierwsze dziecko. Program pochłonie aż 41 mld zł, czyli o połowę więcej niż w roku ubiegłym. Dobry Start, dedykowany rodzicom dzieci w wieku szkolnym, zakłada ubytek z budżetu wysokości 1,4 mld zł. O 181,8 mln zł więcej podatnicy dołożą do programu Mama 4 Plus, który w konsekwencji będzie kosztował budżet państwa 983,1 mln zł.

Ponadto o 500 mln więcej niż w roku ubiegłym zostanie dofinansowany program przywracania autobusów. Ostatecznie obciąży on budżet na 800 mln zł.

Obietnice wyborcze PiS zakładają również wzrost świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. W stosunku do roku 2019 kwota ta wzrośnie o 181,1 mln zł i wyniesie 258,6 mln zł.

Przewiduje się również 4,9 mld zł w ramach wydatków na wojsko, i 7,6 mld zł na wydatki związane ze zdrowiem.

Program dedykowany osobom niepełnosprawnym, Dostępność Plus, będzie kosztował 196,11 mln zł. Przewiduje się także wydatki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Obietnice wyborcze PiS wiążą się z wprowadzeniem nowych podatków i podwyżką tych istniejących. Dotychczasowe programy benefitowe państwa przekreśliły m.in. wydatki na płace w budżetówce i wymusiły podwyżki podatków. Jak kalkuluje Forum Obywatelskiego Rozwoju, rok 2020 będzie najbardziej obciążony kosztami obietnic wyborczych. Wraz ze wzrostem innych wydatków, w przyszłym roku dodatkowe koszty związane m.in. z realizacją obietnic wyborczych wyniosą przeszło 50 mld zł.

Opodatkować wszystko

Wydawać by się mogło, że już za chwilę środków na realizację obietnic wyborczych zwyczajnie zabraknie. Nic bardziej mylnego. Istnieje bowiem nieskończenie wiele możliwości opodatkowania dosłownie wszystkiego. Jak pokazują wyniki wyborów do Europarlamentu, wszystko wskazuje na to, że Polacy za obietnice wyborcze PiS zapłacą ochoczo. W najbliższym czasie PiS planuje opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych czy wprowadzenie podatku od e-papierosów.