Od jutra nawet 15 gr mniej na litrze benzyny i oleju napędowego. Cena ropy gwałtownie spada

Dobre wiadomości Moto Dołącz do dyskusji (641)
Od jutra nawet 15 gr mniej na litrze benzyny i oleju napędowego. Cena ropy gwałtownie spada

Wszystko wskazuje na to, że być może już w przyszłym tygodniu kierowców czeka obniżka cen paliw. Zdaniem ekspertów jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Wszystko ze względu na spadek cen paliw w hurcie.

Obniżki cen paliw w nadchodzącym tygodniu

Zdaniem ekspertów z portalu e-petrol.pl w nadchodzącym tygodniu kierowców powinna czekać znacząca obniżka cen paliw. Powodem jest spadek cen paliw w hurcie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na czynnik mający pośredni wpływ na ceny paliw – czyli na ogólny spadek cen ropy. Jak się bowiem okazuje, ropa naftowa wyraźnie tanieje na całym świecie, a w ubiegły wtorek cena ropy spadła do najniższego poziomu od stycznia. Dlaczego tak się dzieje? Jak twierdzą analitycy, to wina globalnego spowolnienia gospodarczego, które z kolei przekłada się na spadek popytu. Dodatkowo problemy sprawia największy producent ropy z Rosji. Zgodnie z jego wcześniejszymi ustaleniami z OPEC miał ograniczyć produkcję ropy do końca 2019 r. Teraz jednak się rozmyślił, co oznacza, że na rynku znajdzie się jeszcze więcej ropy niż dotąd. A to bez wątpienia będzie miało wpływ na poziom jej ceny.

Nawet 15 groszy mniej na litrze w najbardziej optymistycznym wariancie

Prognozowana obniżka cen paliw to niejako wakacyjny prezent dla wielu kierowców. Sporo osób wybiera się na urlop właśnie w czerwcu, dlatego tańsze paliwo pozwoli nieco zaoszczędzić. Jak, zdaniem ekspertów, mogą wyglądać ceny paliwa między 10 a 16 czerwca?

Obecnie za litr (średnia cena detaliczna) Pb98 zapłacimy przeciętnie 5,56 zł. Tymczasem już w przyszłym tygodniu cena 98-oktanowej benzyny może utrzymywać się w przedziale 5,40-5,57 zł. Z kolei jeśli chodzi o Pb95, to obecnie kierowcy płacą przeciętnie 5,26 zł za litr, podczas gdy cena 95-oktanowej benzyny może już za chwilę wynosić między 5,10-5,25 zł. Wszystko wskazuje na to, że potanieje również znacząco olej napędowy. Obecnie za ON zapłacimy średnio 5,19 zł, podczas gdy między 10 a 16 czerwca jego cena ma wynosić między 4,99 a 5,14 zł.

Nieco mniej optymistyczne prognozy czekają kierowców, którzy jeżdżą na gaz. W przypadku LPG średnie ceny za litr to w tym momencie 2,22, podczas gdy prognozowany przedział to 2,18-2,23 zł.