Obowiązkowe szczepienia w usługach i certyfikaty covidowe okazywane na wejściu. Wiadomo coraz więcej o planach rządu na jesień

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (529)
Obowiązkowe szczepienia w usługach i certyfikaty covidowe okazywane na wejściu. Wiadomo coraz więcej o planach rządu na jesień

Istnieje prawdopodobieństwo, że Ministerstwo Zdrowia jednak zdecyduje się na wprowadzenie przymusowych szczepień – przynajmniej niektórych grup zawodowych. Zaszczepić mieliby się nie tylko pracownicy ochrony zdrowia, ale również – wojsko i policja. Jak się jednak okazuje, możliwe, że obowiązkowe szczepienia zostałyby też wprowadzone w usługach.

Obowiązkowe szczepienia w usługach? Takie mają być postulaty Ministerstwa Zdrowia

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Ministerstwo Zdrowia jednak chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia – przynajmniej dla niektórych grup zawodowych. Jak odpowiedziało „GW” biuro prasowe ministerstwa, postulowane jest objęcie obowiązkowymi szczepieniami personelu medycznego i służb mundurowych. To, co może jednak zaskakiwać, MZ chce też wprowadzić obowiązkowe szczepienia w usługach – przynajmniej niektórych. Nie wiadomo jednak na razie, o jakie usługi chodzi. Można się spodziewać, że ewentualny obowiązek szczepień będzie dotyczyć np. pracowników sklepów, gastronomii czy branży kosmetycznej.

Mimo postulatów MZ nadal nie wiadomo, czy rząd faktycznie zdecyduje się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Politycy mają obawiać się reakcji społeczeństwa i zarzutów o segregację i dyskryminację. Czas na podjęcie decyzji się jednak kończy – jest niemal połowa sierpnia, a część specjalistów prognozuje, że ewentualna czwarta fala zakażeń może zacząć się już pod koniec miesiąca.

Regionalne obostrzenia i certyfikaty covidowe okazywane przy wejściu

To jednak nie wszystko. Jak poinformował wczoraj na antenie Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, w kolejnych tygodniach i miesiącach,

Na pewno będzie wymagane przedstawienie chociażby certyfikatu ze szczepieniem czy też certyfikatu wykonanego testu czy certyfikatu, że jesteśmy ozdrowieńcem przy wejściu w różne miejsca. (…) Pewnie limity osób, które będą mogły wchodzić spadną, a co za tym idzie – uprzywilejowane będą te osoby, które będą posługiwały się certyfikatami.

Tym samym wszystko wskazuje na to, że rząd jednak ma zamiar – przynajmniej częściowo – ograniczyć osobom niezaszczepionym dostęp do różnych miejsc. To niemal na pewno również wywoła sprzeciw dużej części społeczeństwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika bowiem, że większość Polaków nie popiera tego typu restrykcji.

Rzecznik MZ odniósł się również do kwestii wprowadzania ewentualnego lockdownu. W tym przypadku potwierdzają się już wcześniejsze informacje – planowane są regionalne obostrzenia, a nie ogólnokrajowy lockdown. Prawdopodobnie jednak restrykcje będą nakładane na całe województwa, a nie jak do tej pory przypuszczano – na poszczególne gminy i powiaty.

Andrusiewicz poinformował również, że prawdopodobnie plany rządu na czwartą falę poznamy jeszcze w sierpniu.