Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku składkę zdrowotną za grudzień mimo Polskiego Ładu. Oszczędzą w ten sposób ponad 300 zł

Firma Dołącz do dyskusji (59)
Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku składkę zdrowotną za grudzień mimo Polskiego Ładu. Oszczędzą w ten sposób ponad 300 zł

Od stycznia 2022 r. będą obowiązywać nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej – wszystko przez zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu. Jeśli jednak przedsiębiorcy skorzystają z pewnego rozwiązania, możliwe będzie jeszcze odliczenie od podatku składki zdrowotnej za grudzień 2021 r.

Odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. Przedsiębiorcy mogą zapłacić ją wcześniej

Polski Ład wprowadza zmiany w składce zdrowotnej – i to właśnie one będą najbardziej dotkliwe dla dużego grona przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy jako formę rozliczenia wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej liczonej od dochodu. Jednocześnie, jeśli nie przekraczają pewnego poziomu zarobków, będą mogli skorzystać z  tzw. ulgi dla klasy średniej. Z kolei „liniowcy” zapłacą 4,9 proc. Na jeszcze innych zasadach wyliczana jest składka dla ryczałtowców (jej wysokość jest uzależniana od przychodów).

To, co jest wspólne dla wszystkich podatników PIT – niezależnie od formy opodatkowania – to fakt, że po 1 stycznia 2022 r. składki zdrowotnej nie będzie można już odliczyć od podatku. Obecnie można odliczyć 7,75 proc. kwoty składki. To właśnie m.in. z tego względu przedsiębiorcy odczują wzrost obciążeń.

Przedsiębiorcy powinni mieć jednak świadomość, że możliwe będzie jeszcze odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. – czyli składki, którą powinni zapłacić już w styczniu. Jak twierdzi główny księgowy inFakt Mateusz Boguszewski, aby móc skorzystać z odliczenia, należy składkę zapłacić jeszcze w grudniu. To z kolei umożliwi zaoszczędzenie prawie 330 zł.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Obecnie przepisy regulują ostateczny termin wpłacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę, który nie zatrudnia pracowników – jest to 10. dzień miesiąca. Przedsiębiorca może jednak zapłacic składki ZUS wcześniej – np. na sam koniec wcześniejszego miesiąca. Z racji faktu, że składki są odliczane w dacie ich faktycznej zapłaty, składki za grudzień (płatnej do 10 stycznia) nie objęłyby w ten sposób przepisy Polskiego Ładu.

Nie oznacza to jednak, że możliwe jest nadpłacenie jeszcze w tym roku składek za 2022 r.

Teoretycznie można byłoby zatem uznać, że w podobny sposób nowe przepisy podatkowe da się obejść, wpłacając – jeszcze w grudniu – składki za 2022 r. W ten sposób również można byłoby odliczyć je od podatku. Taki zabieg jest jednak już wątpliwy i mocno ryzykowny; niemal na pewno ZUS wniesie o interpretację przepisów, a sama interpretacja raczej nie będzie korzystna dla podatników. Dodatkowo warto pamiętać, że od przyszłego roku wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od dochodu. Przedsiębiorca nie ma zatem możliwości przewidzieć, jak wysokie składki będzie musiał zapłacić. Oczywiście może przelać po prostu w grudniu 2021 r. większą kwotę z nadzieją, że ZUS w przyszłym roku zaliczy nadpłatę na poczet składek, jednak – jest mało prawdopodobne, by przedsiębiorca zachował w ten sposób prawo do odliczenia składek za 2022 r.