Nie ma tygodnia, abyśmy na Bezprawniku nie opisywali ciekawych przypadków rodem z Allegro. Nie tak dawno omówiłem sytuację anulowania gwarancji w odpowiedzi na negatywny komentarz. Na wysokich notach zależy również innemu sprzedawcy, który za negatywy daje… bany.
W handlu już tak jest, że trzeba zachować czujność na każdym kroku. Konsumenci myślą, że sprzedawcy to kanciarze i kłamcy, zdolni wcisnąć byle badziew nieświadomemu klientowi. Sprzedawcy nie pozostają im dłużni i krytykują roszczeniowych i bezczelnych kupujących, którzy czają się na każdą okazję, żeby uszczknąć coś na swoją korzyść. Dzięki tej permanentnej wojnie możemy obserwować przykłady jakże ciekawej prawniczej kreatywności. Lepsi są chyba tylko ustawodawcy z Wiejskiej.
Odmowa sprzedaży – Allegro
Wykopowicz ciornyjkot podzielił się wiadomością od sprzedawcy na Allegro, któremu tak bardzo zależy na najlepszych ocenach sprzedaży, że każdy, kto wystawi notę niższą niż najwyższa, nie będzie mógł kupować na kolejnych aukcjach allegrowicza.
Trzeba tu jednak wskazać, że w żadnym punkcie regulaminu sprzedawcy nie znajdziemy takiej informacji. Najwidoczniej pojawia się ona tylko i wyłącznie w wiadomości wysyłanej do klienta, który już dokonał zakupu. Nie mamy zatem stuprocentowej pewności, że powyższa informacja nie jest wyrafinowanym aktem trollingu. Wszak znamy tylko wersję jednej strony. Niemniej jednak świadomość prawna jest ciągle na bardzo niskim poziomie, dlatego na Bezprawniku chętnie spieszymy z wyjaśnieniami.
Czy sprzedawca może odmówić sprzedaży na Allegro?
Jak zapewne się domyślacie, odpowiedź jest krótka. Nie może. Abstrahując już od ograniczeń technicznych, które nie umożliwiają dodanie danego allegrowicza do swoistej czarnej listy, to takie działanie jest najzwyczajniej w świecie wykroczeniem. Łatwo się bowiem zorientować, że sprzedawca jest przedsiębiorcą, a więc takie zachowanie w pełni wypełniłoby znamiona art. 135 kodeksu wykroczeń.
Art. 135.
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.
Trzeba również pamiętać o tym, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje jedynie konsumentowi, a więc kupującemu. Nie wyobrażam sobie również sytuacji, w której sprzedawca wzywa mnie do zwrotu zakupionego przeze mnie towaru, powołując się de facto swoje widzimisię.
Art. 27 ustawy o prawach konsumenta
Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów(…).
Utrzymanie wysokich not sprzedaży na Allegro jest bardzo opłacalne dla sprzedawców, którzy dzięki temu płacą nieco mniejsze prowizje dla serwisu. Nie widzę innego wytłumaczenia tak licznych bojów o utrzymanie ich na zadowalającym poziomie. Roszczeniowa postawa konsumentów również nie ułatwia zadania sprzedawcom. Zastanawiałbym się jednak, czy wizerunkowo taki sprzedawca nie traci jeszcze więcej.