Odszkodowanie od niekompetentnego prawnika? Masz do tego prawo!

Codzienne Dołącz do dyskusji (3)
Odszkodowanie od niekompetentnego prawnika? Masz do tego prawo!

Odszkodowanie od prawnika? Adwokat i radca prawny są obowiązkowo ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione w sztuce. Jak mówi popularne przysłowie ,,nie każdą sprawę można wygrać, ale każdą można przegrać”. 

Profesjonalni pełnomocnicy ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za popełniane przez siebie błędy, wszak jako profesjonaliści, osoby, które ukończyły aplikację zawodową i zdały egzamin zawodowy na prawie winni się znać. Jak wymienione przedstawia się w przypadku, gdy adwokat podejmuje się prowadzenia sprawy na której się nie zna?

Odszkodowanie od prawnika?

Przyczyną do napisania niniejszego postu była głośna swego czasu sprawa o zapłatę, która została przegrana z powodu błędnego wypełnienia przez adwokata weksla.

Czytaj też: Czy można wyłączyć sędziego, który popełnia błąd za błędem?

Sprawa była głośna, gdyż zazwyczaj profesjonalni pełnomocnicy radcy prawni lub adwokaci nie popełniają tak rażących błędów (jak w każdym zawodzie np. lekarza, są tacy którzy wyleczą pacjenta albo nie wyleczą, ale zdarzają się też takie jednostki, które pacjenta swymi błędami zabiją lub poważnie zaszkodzą jego zdrowiu), w tym jednak przypadku adwokat prowadzący sprawę błędnie wypełnił weksel In blanco – w miejsce remitenta wskazał inny podmiot niż powoda. Przedmiotowe zachowanie spowodowało, że powód sprawę przegrał.

Czytaj też: Czy prawnik ponosi odpowiedzialność za bezpłatną poradę prawną?

Prawo wekslowe to jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa, każdy kto miał z nim do czynienia w praktyce, wie, że wypełniając weksel człowiek czuje się nieco jak saper. W każdej chwili można popełnić błąd, dlatego z daleko idącą ostrożnością należy podchodzić do tworzenia i wypełniania weksli.

Sąd Najwyższy krytykując adwokata w wyroku oddalającym jego skargę kasacyjną podkreślił, że „pozwana wykazała brak podstawowej wiedzy w zakresie prawa wekslowego i nie powinna była podejmować się sporządzania w tym zakresie opinii, ani dokonywania czynności”.

W podsumowaniu więc – masz prawo domagać się należytej pomocy prawnej i po to korzystasz z usług profesjonalisty, by uzyskać od niego usługę świadczoną z należytą i podwyższoną (w stosunku do profesjonalisty) starannością.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to wybierz profesjonalistę. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół adwokatów, radców prawnych i prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz swoją historię pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy. Dla Twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, Bezprawnik posiada polisę OC opiewającą na kwotę 1 miliona złotych.

Fot. tytułowa: odszkodowanie od prawnika dzięki uprzejmości Shutterstock