Nie idźcie do ZUS-u, jeśli to nie jest konieczne – apeluje sam Zakład. Urząd skarbowy też lepiej omijać

Firma Zdrowie dołącz do dyskusji (118) 12.03.2020
Nie idźcie do ZUS-u, jeśli to nie jest konieczne – apeluje sam Zakład. Urząd skarbowy też lepiej omijać

Edyta Wara-Wąsowska

ZUS wydaje nowe zalecenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Apeluje do swoich klientów, by unikali wizyt w placówkach Zakładu. ZUS informuje też, że można skonsultować się telefonicznie, drogą mailową lub poprzez platformę PUE ZUS. Warto też przypomnieć, że zalecane jest także rozliczanie PIT-ów przez internet i ograniczenie wizyt w urzędach skarbowych.

Ograniczenie wizyt w ZUS. Zakład wydaje odpowiednie zalecenia

Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że wizyty w jakimkolwiek urzędzie czy w jakiejkolwiek instytucji – bez wyraźnej potrzeby i tylko w razie braku alternatywnego rozwiązania – powinny być obecnie ograniczane. Zakład jednak na wszelki wypadek wydaje odpowiednie zalecenia i apeluje o ograniczenie wizyt w ZUS.

Jak tłumaczy rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski,

W związku z działaniami profilaktycznymi, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, zwracamy się do klientów ZUS z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach Zakładu.

Jak w takim razie kontaktować się z ZUS-em, jeśli zaistnieje taka konieczność? Po pierwsze – cały czas czynna jest infolinia ZUS, czynna od godziny 7 do 18 w dni robocze. Możliwe jest też wysłanie e-maila z zapytaniem – na adres cot@zus.pl. Dla wielu najlepszą alternatywą może być PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych.

Doradcy pomogą na odległość

Doradcy ds. ulg i umorzeń – z którymi w najbliższych dniach mogą chcieć się kontaktować przedsiębiorcy – będą w stanie udzielić niezbędnej pomocy na odległość. Telefonicznie lub e-mailowo zaproponują najdogodniejszą formę spłaty należności. Poinstruują też, jak prawidłowo wypełnić dokumentację niezbędną do udzielenia ulgi. Jednocześnie płatnicy składek powinni pamiętać – o co apeluje sam ZUS – że umorzenie składek jest stosunkowo rzadko stosowanym instrumentem. To prawdopodobnie próba uświadomienia przedsiębiorców, że na ten moment umorzenie składek z powodu sytuacji wywołanej przez koronawirusa może nie być możliwe. A jeśli już – to w naprawdę wyjątkowych przypadkach. To z kolei zgadzałaby się z tym, co zapowiedziała sama minister Emilewicz, informująca o pakiecie antykryzysowym dla przedsiębiorców i przełożeniu daty wejścia w życie podatku cukrowego.

Urzędy skarbowe też lepiej omijać z daleka, podobnie zresztą jak wszystkie urzędy

W obecnej sytuacji MF i KAS zalecają z kolei, by korzystać z usługi Twój e-PIT i składać PIT przez internet. Zalecane jest ograniczenie wizyt w urzędach skarbowych. KAS zresztą wprowadziła już częściowe ograniczenia, jeśli chodzi o sale obsługi podatnika. Mają być wpuszczani tylko pojedynczy petenci.

Oczywiste jest zresztą, że najlepszym rozwiązaniem – jeśli to tylko możliwe – jest unikanie wizyt w jakichkolwiek urzędach i instytucjach. Warto próbować skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową. Dobrze też korzystać z cyfrowych rozwiązań (jeśli takie są) lub przełożyć załatwienie niektórych spraw na inny termin (jeśli to możliwe).